Proje planlamada PERT-GERT analizleri ve süreçlerin kalite kontrolü: Levent-Ayazağa Metro Projesi uygulaması
PERT-GERT analysis and the quality contrlo of the prosess in the project planing: Case of Levent-Ayazağa Project
- Tez No: 269826
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
bu çalışma, CPM Diyagramlarıyla planlanlanmış Levent- Ayazağa Metro Projesi gibi büyük ölçekli projelerin sermaye, iş gücü, teçhizat v.b. mevcut kaynakları en etkin ve verimi bir şekilde nasıl dağıttığı, proje için optimum maliyetin nasıl tespit edildiği, projedeki kjritik faaliyetleri ve kritik faaliyetler dayandırılarak oluşturulacak olan kritik yolun nasıl yapılandırıldığını göstermektedir. Bunun yanı sıra sözkonusu tez çalışması Levent-Ayazağa Metro Projesi' ndeki CPM Diyagramlarıyla gösterilen faaliyetleri PERT-GERT Diyagramlarıyla göstermişve bu planlama tekniklerini aralarında karşılaştırarak birbirlerine karşı üstün ve zayıf yönlerini ifade etmiştir. Ayrıca Levent-Ayazağa Metro Projesi'ndeki faaliyetlerin ( Topkapı'dan başlayarak Ayazağa'ya kadar uzanan tyaklaşık 21 km uzunluğunda olan İstanbul Metro Sistemi'nin Ayazağa İstasyonu'na ait şantiyesinde) ilgili kalite kontrıol çalışmaları da yapılmıştır. Bölece süreçlerin kalite kontrolleri ile ilgili bilgiler hem teorik açıdan hem de uygulama açısından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of thjis study is to show how the big-scale projects such as Levent-Ayazağa Metro Project planned by CPM Diagram distribute the exisxting sources like capital, lobot office, equipment etc. in the most efficient and aprofitable manner, how the optimum cost is determined for the project, the critical activities of the projectand how the critical manner is structured based on these critical activities. Besides, the present thesis study shows the activities shown by CPM Diagram in Levent-Ayazağa Metro Prpject by means of PERT and GERT Diagrams and compares these planning techniques and shows the superior and wewk aspects ofs each. Also ther is a study for a quality control of the activities of Levent-Ayazağa Metro Project ( in the work sitew of Ayazağa Station which is around 21 km length and begining from Topkapı to Ayazağa ) In this way, the quality control of tke prosesses was realized theoretically and practically.