Tedarik zincirinde limanların rolü ve kar optimizasyonuna yönelik bir uygulama
The role of the ports in the supply chain and application for profit optimization
- Tez No: 269828
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT ÖZMIZRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İstatistik, Industrial and Industrial Engineering, Statistics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Tedarik Zinciri Yönetiminde önemli bir yer tutan lojistiğin ve lojistiğin içinde de önemli bir yer tutan liman yönetiminin dünyadaki tüm ülkeler nezdinde önemli bir rekabet unsuru olduğu bir gerçektir. Liman yönetiminde iyi performansa sahip olan ülkelerin deniz ticaretinde de bir adım önde olduğu görülmektedir. Bu doğrultuda liman yönetimi performansının iyileştirilmesi için verimlilik projeleri yapılmalıdır. Bu projeler limanın kapasitesini maksimize etme, kullanılan ekipmanların daha verimli kullanılması, kullanılan alanların daha verimli kullanılması gibi konuları içerebilir. Liman hizmet karlılıklarının arttırılmasına yönelik olarak yapılan bu projede, detaylı pazar analizi sonucu elde edilen bulgular ışığında pazar potansiyelinin ve pazar fiyatlarının belirlenmesi ve liman müşteri sözleşmelerinin pazarın şartlarına göre revize edilmesi, teorik liman kapasitesinin hesaplanarak pazar ve kapasite bilgileri doğrultusunda liman hizmet iş hacimlerinin alan, insan ve ekipman kısıtları doğrultusunda ürün grupları bazında verimli bir şekilde dağıtılarak doğrusal programlama yöntemi ile maksimum karlılığı sağlayacak şekilde optimizasyon gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Logistics takes an important place in supply chain management and port management also takes important place in logistics. And port management is crucial competition part through all over the world. The countries that have good performance in port management are in advance of sea trade. Due to this fact, a lot of efficiency projects should be performed in order to improve the port management performances. These projects can include the subjects of maximizing the port capacity, efficient usage of the equipments and areas. In this project, the profit maximizing optimization is performed by using linear programming. During the project the market potential and market prices are defined. Customer agreements are revised, theoretical port capacity is calculated. And resource, people and area constraints are defined. With these constraints and capacities, port services volumes are distributed by an efficient way by using linear programming in order to get the maximum profit.