Güneş enerjili su damıtma sistemlerinin incelenmesi ve kamp tipi bir damıtma düzeneği tasarlanması
Investigation of solar distillers and development of a camping type design
  1. Tez No: 269860
  2. Yazar: NİHAL DİLEK SÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL DEMİR İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temiz Tükenmez Enerjiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada, güneş enerjili su damıtma sistemleri incelenmiş ve değişik tasarımlar içinden kamp tipine uygun, yapımı ve kullanımı kolay, ekonomik, taşınabilir bir tasarım seçilmiştir. Bu tasarıma göre, eğimleri farklı üç adet güneş enerjili su damıtma düzeneği yapılmıştır. 45?, 50?, 55?'lik saydam örtüye sahip üç adet damıtım düzeneği, Nisan 2009 ? Ağustos 2009 ayları arasında toplam beş ay boyunca denenmiştir. Deneyler süresince hava sıcaklığı, güneş ışınım şiddeti ve su sıcaklığı verileri toplanmış, gün sonunda ise damıtılan su tutarları ölçülmüştür. Damıtıcıların, %3,8'lik ve %2'lik tuzlu su çözeltileri ile musluk suyundan damıttıkları suların, pH ve elektriksel iletkenlik değerlerine göre çözümlemeleri yapılmıştır. Her damıtım düzeneğinin günlük verimleri hesaplanmıştır. Deneyler sonucunda, hem günlük hem de birikimli damıtılan su tutarlarında her üç damıtıcı için de Nisan ayından Ağustos ayına doğru bir artış gözlenmiştir. Damıtıcılardan 45° ve 50°'lik düzeneklerin, genelde, 55°'lik damıtım düzeneğinden daha az verimle çalıştığı saptanmıştır. Deneysel çalışmalar, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Yerleşkesi Yeni ve Temiz Enerji Araştırma ? Uygulama Merkezi Güneş Evi Bahçesi'nde yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, solar water distillation systems were examined and the proper design which is suitable for camping, economic, portable and easy for building and using was chosen. According to the desing, three solar water distillation systems which have different angles were built. These three distillation systems which were made of transparent policarbon film with the angle of 45°, 50°, 55° were examined between April 2009 ? August 2009. The data of air temperature, solar radiation and water temperature values were gathered and the amount of distilled water were measured at the end of each day during the experiments. pH and electrical conductivity values of the distilled waters, which were distilled from the salty water solutions with the concentration of %3.8 and %2 and the tap water, were analysed. Daily yields of each distillation systems were calculated. As a result of the experiments, both daily and monthly amount of distilled water values increased from April to August for each distillation systems. Mostly, the solar distillation systems with the angle of 45° and 50° work less efficient then the system with the angle of 55°. The distillation systems were examined at Hacettepe University New and Clean Energy Research ? Application Center?s Solar House.