Duyulur ısı depolamalı güneş enerjisi destekli su damıtma sisteminin performans parametrelerinin deneysel incelenmesi
Experimental investigation of the performance parameters of a solar distillation system with sensible heat storage
- Tez No: 769576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE PINAR MERT CÜCE, DOÇ. DR. ERDEM CÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Energy, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Güneş enerjisi destekli tuzdan arındırma sistemleri dünya genelendeki su kaynaklarının azalması ve temiz kullanım suyu eldesi maliyetlerin artması karşısında çevre dostu olması ve düşük maliyeti ile talebini karşılamak hususunda yüksek potansiyele sahiptir. Güneş enerjisi destekli tuzdan arındırma sistemleri kullanılamayacak durumda olan suyun kullanılabilir hale getirilmesi için en uygun ve ulaşılabilir sistemlerin başında gelmektedir. Tuzdan arındırma sistemlerini geliştirmek için birçok çalışma yapılmaktadır. Bu kapsamda, bu çalışmada birinci bölümünde yalıtımsız ve soğutma sistemsiz olarak çalışılmış ve umut verici sonuçlar alınmıştır. Güneş enerjili tuzdan arındırma ünitesinin bu aşamasında, tuzdan arındırma sistemi termal olarak yalıtılmıştır ve damıtma miktarını arttırmak için açıklık camına soğutma sistemi uygulanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde testler, karakteristik bir karasal iklim için farklı hava koşullarında gerçekleştirilmiştir. Toplam su üretiminde daha önceki çalışmaya (Cüce vd., 2020b) göre %139' a kadar bir artış olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Solar powered desalination systems have a high potential to meet the water demand with its environmental friendliness and low cost in the face of the decrease in water resources and increasing costs in the world. Solar powered desalination systems are one of the most suitable and accessible systems for making water that cannot be used. Many studies are carried out to improve desalination systems. In this context, in the first part of this study, it was studied without insulation and cooling system and promising results were obtained. At this stage of the solar desalination unit, the desalination system is thermally insulated and a cooling system is applied to the aperture glass to increase the amount of distillation. In the second part of the study, tests were carried out under different weather conditions for a characteristic continental climate. It has been observed that the total water productivity has increased up to 139% compared to the previous study (Cuce vd., 2020b).