Synthesis and electrochromic properties of a multichromic, conducting, soluble polythiophene derivative and its copolymer
Multikromik, iletken, çözünür bir politiyofen türevinin sentezi, elektrokromik özellikleri ve kopolimeri
- Tez No: 269966
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOPPARE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Yeni bir politiyofen türevi, 2,3-bis(4-tert-butilfenil)-5,8-bis(4-hekziltiyofen-2-yl)kinoksalin(HTQ), elektrokimyasal ve kimyasal yöntemlerle sentezlenmiş ve elektrokimyasal özellikleri çalışılmıştır. Monomer elektrokimyasal olarak TBAPF6 destek elektroliti varlığında dikolorometan-asetonitril (5:95, v:v) içerisinde polimerleştirilmiştir. Monomer ve çözünür polimerin karakterizasyonunda Nükleer Manyetik Rezonans tekniği (1H-NMR, 13C-NMR) kullanılmıştır. Polimer ayrıca Jel Geçirgenlik Kromatografisi (GPC) ile de karakterize edilmiştir. Polimerin spektroelektrokimya ve çevirme zamanı çalışmaları , UV-vis spektrofotometresi ve dönüşümlü voltametri kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda polimerin üç farklı renge sahip multikromik bir malzeme olduğu gözlemlenmiştir. Kimyasal polimerin elektrokimyasal ve spektral çalışmaları, spreyle ITO cam üzerine kaplanarak yapılmıştır.Monomerin (HTQ), 3,4-etilendioksitiyofen (EDOT) ile elektrokimyasal kopolimerizasyonu da gerçekleştirilmiştir. Kopolimer, dönüşümlü voltametri ve spektroelektrokimya çalışmaları ile karakterize edilmiştir. Kopolimerin bant aralığı 1.4 eV, optik kontrastı % 34 ve çevirim zamanı 1 saniyeden daha kısa olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
A new polythiophene derivative, poly-2,3-bis(4-tert-butylphenyl)-5,8-bis(4-hexylthiophen-2-yl)quinoxaline PHTQ was synthesized by both chemical and electrochemical polymerization and its electrochemical properties were reported. The monomer was electrochemically polymerized in the presence of tetrabutylammonium hexafluorophosphate(TBAPF6) as the supporting electrolyte in dichloromethane-acetonitrile (5:95, v:v). Nuclear magnetic resonance spectroscopy (1H-NMR, 13C-NMR) was utilized for the characterization of the monomer and the soluble polymer. The polymer was further characterized by Gel Permeation Chromatography (GPC). Spectroelectrochemistry and switching ability of the polymer were investigated by UV?vis spectrophotometer and cyclic voltammetry. The polymer revealed three distinctive colors upon doping which indicated that the polymer is multichromic.Tert-butyl group on the pendant phenyl rings and hexyl groups on thiophene enhanced the solution processability of the electrochromic polymer. The electrochemical and spectral properties of the chemically synthesized polymer were investigated via spray coating on ITO glass slides. Electrochemical copolymerization of 2,3-bis(4-tert-butylphenyl)-5,8-bis(4-hexylthiophen-2-yl) quinoxaline (HTQ) with 3,4-ethylenedioxythiophene(EDOT) was performed to fulfill a strategy in achieving fine-tuned electrochromic properties. The copolymer, P(HTQ-co-EDOT) was characterized via detailed studies of cyclic voltammetry and spectroelectrochemistry. Band gap (Eg) of the copolymer was calculated as 1.4 eV and showed 34 % optical contrast with switching times less than 1 second.