İçten yanmalı motorlarda yağ kayıplarının deneysel incelenmesi
Experimental investigation of an oil loss mechanism in internal combustion engines
- Tez No: 269965
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER DURSUNKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
İçten yanmalı motorlarda yağ kaybı mekanizmaları birçok araştırmalara konu olmuştur. Gelişen teknolojiyle birlikte yağ kaybının nedenleri incelenmiş ve çözümler aranmıştır. İçten yanmalı motorlarda meydana gelen yağ kayıpları başlıca çevre kirliğine ve performans kayıplarına yol açarlar. Bu çalışmada tek tek parametrelerin ikincil bölgedeki iki piston segmanı arasındaki bölge, yağ toplanması üzerine etkileri araştırılmıştır.Bu çalışmada yağ kalınlığının ve yağ sıcaklığının, içten yanmalı motorlarda yağ kaybı mekanizmalarına sebep olan ikincil bölgede yağ toplanması olayına etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Modellenmiş piston silindir deney düzeneği üzerinde kontrollü deneyler yapılmıştır.İkincil bölgede toplanan yağ miktarının yağ kalınlığı ve yağ sıcaklığından etkilendiği görülmüştür. İkincil bölgede toplanan yağ miktarı yağ kalınlığındaki artışla birlikte artmıştır. 45µm yağ kalınlığının altında yapılan deneylerde elde edilen sonuçlar ikincil bölgede toplanan yağ miktarının yağ sıcaklığının artması ile birlikte arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Oil loss mechanisms in internal combustion engines have been subject to many researches. By the help of technological developments effects of several problems due to oil losses were examined and tried to be reduced. Environmental pollution and performance loss are important issues that oil consumption in internal combustion engines contribute. In this study the effects of individual parameters on the oil accumulation in 2nd land crevice of internal combustion engines, volume between top compression rings, were investigated.The study aimed to investigate the effects of oil film thickness and oil film temperature on the oil accumulation in the 2nd land which contributes to one of the mechanisms of oil consumption in internal combustion engines. Controlled experiments were performed on a modeled piston cylinder assembly.It was seen that oil accumulated in the 2nd land crevice by blow-by gases was affected by the film thickness of lubricating oil and the temperature of the lubricating oil. The amount of oil accumulated increased with increasing oil film thickness. The results also showed that below oil film thickness of 45 µm; amount of oil accumulated increased with the increase of oil temperature.