Life cycle cost awareness among architects: The case of Turkey
Mimarlar arasındaki yaşam döngüsü maliyeti farkındalığı: Türkiye'den örnekler
  1. Tez No: 270030
  2. Yazar: ECE KAYAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. H. MURAT GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bina yapı endüstrisi, projeler baz alındığında, hem yapım maliyetini, hem de yaşam döngüsü maliyetini (YDM) önemli bir başarı faktörü olarak görür. YDM yaklaşımı, ürünlerdeki en düşük maliyeti sağlamak amacıyla, başlangıç maliyetinin yanı sıra yapı endüstrisinde ve özellikle tasarım evresinde göz ardı edilen gelecekteki işletme ve onarım-bakım maliyeti gibi bütün ilgili ekonomik faktörleri hesabına katarak, belli zaman aralıklarında tekrar etmek üzere karşılaştırmalı maliyet değerlendirmesi yapar. Bu araştırma için, şimdiki değer maliyet analizi yaklaşımı ve yıllık maliyet analizi yaklaşımı gibi YDM analiz metotları değerlendirilmiştir. Bu çalışmanın amaçları, (1) Türkiye'deki mimarlar tarafından uygulanan YDM analiz metotlarını tanımlamak ve böylece bu bilginin elde edilmesini sağlamak için, bu metotları araştırmak ve (2) Türkiye'de bina endüstrisi ve mimari ofislerde serbest çalışan mimarlar arasındaki YDM farkındalığının derecesini araştırmak ve belirlemektir. Bu sebeple, anket formu geliştirilmiş ve bu form mimarlara dağıtılmıştır. Çalışma örneklemi toplam 114 katılımcı mimar'dan oluşmaktadır. Sonuçların bir kısmı, Türkiye'deki mimarların YDM hesaplamalarını tasarım süreci içerisinde yayarak kullandıklarını gösteriyor ki bu durum YDM için oldukça önemli. Bir kısım sonuçlar da, birçok mimar'ın yatırım kararı alırken YDM'yi kullandığını ama onarım-bakım maliyetini dikkate almadıklarını gösteriyor. Bu konuda, projeye dair ilk veri ve maliyet bilgisi eksikliği ve mimarlar arasındaki deneyim eksikliği en çok gözlenen problemlerdendir.
Özet (Çeviri)
Building construction industry considers both construction and life-cycle cost (LCC) of a building as an important success factor for projects. In order to achieve the lowest cost of product, the study of LCC enables comparative cost assessments to be made over a specified period of time; taking into account relevant economic factors in terms of both initial costs and future maintenance and operational costs the latter of which are generally ignored in building industry especially at the design stage. For this research, the methods of LCC such as present worth cost approach and equivalance annual cost approach were evaluated. The objectives of this study are (1) to analyse these LCC analysis methods, in order to identify those that are being employed by architects practising in Turkey and (2) define the life-cycle costing awareness among architects working in building industry and architectural offices in Turkey. For this reason, a questionnaire survey was developed and sent to freelance architects. A total of 114 participants took part in this research. Some results appear that many architects expand LCC calculations in the design process that this condition is really important for LCC. Most of architects use LCC when making investment decisions but they do not take maintenance cost into consideration. The lack of significant input-cost data and lack of experience appears to be the most important problem in this respect.