Türkiye'de mesleki ortaöğretim düzeyinde uçak bakım teknolojisi alanında eğitim-öğretim yeterliliklerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the sufficiency of aircraft maintenance education in occupational and technical education institutes in Turkey
- Tez No: 270029
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Teknoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 231
Özet
Türkiye'de havacılık sektörü son yıllarda büyük bir büyüme kaydetmiş, birçok yerli havayolu şirketi ve hava taksi işletmesi kurulmuş hava kargo uygulamaları yaygınlaşmıştır. Bu sektörün ana araçları, uçaklar ve helikoterlerdir. Hava araçlarının düzenli bakım-onarımını yapan personele uçak bakım teknisyeni denilmektedir.Mesleki ve Teknik okullardaki uygulamalar uluslar arası havacılık otoritelerinin belirlediği standartlara uygun olmalıdır. Bu sebeple ülkemiz Avrupa Havacılık Otoritereleri Birliği(JAA) ile tam uyum halinde çalışmakta, gerekli personel eğitimleri için Federal Aviation Regulations(FAR) kurallarına riayet etmekte, havaalanlarını, havaaraçlarını ve ilgili kuralları Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı(ICAO) yayınları doğrultusunda belirlemektedir. Uçak Bakım Teknisyeni lisans nitelikleri JAR-66 ve uçak bakım kuruluşu nitelikleri JAR-145'e düzenlenmiştir.Türkiye'de mesleki ortaöğretimde uçak bakım teknisyenliği eğitiminin yeterliliğinin araştırılması ve eğitimin sonuçlarının uluslar arası otoriteler tarafından belirlenen standartlarla karşılaştırılması gerekmektedir. Bu sebeple, mevcut uçak-bakım teknolojisi alanı bulunan mesleki ortaöğretim kurumlarımızdaki eğitim-öğretimin yeterlilik düzeyini ortaya çıkartmak bu araştırmanın konusunu oluşturmaktadır.Araştırma için anket çalışmalarına başlanılmadan önce, literatür taraması yapılarak mevcut durum ve uyulması gereken yönetmelikler belirlenmiştir. Tüm bu literatür taramasının ardından öğrenci ve öğretmenlere yönelik anket soruları oluşturulmuş, bu anketler okullarda 180 adet uçak-bakım alanı öğrencisine ve 30 adet alan öğretmenine uygulanmıştır.Uygulanan anketlerin SPSS 15.0 programında istatistikleri çıkartılmış ve yeterliliklere ilişkin belli sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the recent years, the aeronautical sector has been developed very much, a lot of native firms and air taxi firms have been established, air cargo applications have became widespread in Turkey. The main vehicles of this sector are airplanes and helicopters. The people who work in maintenance and repair of aircrafts are called the aircraft technician.The operations in Occupational and Technical Education Institutes should be appropriate standards which are determined by international aeronautical authorities. For this reason, Turkey is working with Joint Aviation Authorities(JAA) in consistency. Turkey observes the rules of Federal Aviation Regulations (FAR) for necessary crew education. Turkey determines the rules about airports and aircrafts according to the publications of International Civil Aviation Organization (ICAO).Specifications of aircraft technician license and aircraft maintenance firms are determined according to JAR-66 and JAR-145, respectively.The sufficiency of aircraft maintenance education in Occupational and Technical Education Institutes should be searched and the results of these educations should be compared with aims which are defined by international authorities. Because of this reason, the purpose of this research is to find out the level of sufficiency of aircraft maintenance education in Occupational and Technical Education Institutes which recently have the aircraft technician education department.The recent situation and obligatory regulations were determined by literature search before the preparation studies of surveys. After all these literature search, the survey questions for students and teachers were developed. These surveys were applied to 180 students who were taking aircraft maintenance education and 30 teachers who were working in this area in schools having the relevant department. The statistical data about this research were obtained by SPSS 15.0 program and the results about sufficiency of aircraft maintenance education were obtained.