Improving the resolution of diffraction patterns from many low resolution recordings
Birçok düşük çözünürlüklü kayıt kullanarak kırınım desenlerinin çözünürlüğünün arttırılması
  1. Tez No: 270090
  2. Yazar: VEYSEL YÜCESOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ONURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Holografi dalga alanlarını kaydetmeye ve geri çalmaya çalışır. Kaydediciaygıtların ç¨ozünürlük sınırları nedeniyle ışık dağılımını geri çalma a¸samasındabazı problemler ortaya çıkmaktadır. Düşük çözünürlükteki kırınım desenlerininotomatik olarak yerlerinin belirlenmesini ve birleştirilerek yüksek çözünürlüklübir kırınım deseni elde edilmesini amaçlayan bir teknik geliştirilmiştir.Kayıtlardaki nesnelerin üç boyutlu yerleri hakkında hiçbir ön bilgi bulunmamaktave nesnenin tek parçacıktan oluştuğu varsayılmaktadır. Sunulan teknik,cismin değişik kayıtlardaki yerini bulmak için Wigner dönüşümünü, Canny kenarbulma yöntemini ve Hough dönüşümünü kullanmakta ve dokuları birleştirmekiçin de yerel değişirliği baz alan bazı yinelemeli metotlar içermektedir. Önerilentekniğin değişen nesne büyüklüğü, orjinal desende oluşan gürültü, kayıt ederkenoluşan gürültü ve nesne alanında birden fazla parçacık bulunması durumlarınakarşı başarımı bilgisayar benzetimleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Holography attempts to record and reconstruct wave fields. The resolution limitationof the recording equipments causes some problems in the reconstructionprocess. An automatic method for the registration and stitching of low resolutiondiffraction patterns to form a higher resolution one is proposed. There is noprior knowledge about the 3D position of the object in the recordings and it is assumedthat there is only one particle in the object field. The method usesWignertransform, Canny edge detection and Hough transform to register the patterns,and some additional iterative methods depending on the local variance of thereconstructed patterns to stitch them. The performance of the overall systemis evaluated against object radius, noise in the original pattern, recording noiseand presence of multiple particles in the object field by computer simulations.