Birinci Dünya Savaşı sırasında asker ailelerine devletin yaptığı yardımlar
State supports that have been given to the soldier's families during the First World War
  1. Tez No: 270101
  2. Yazar: BURCU YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA KURŞUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Birinci Dünya Savaşı sırasında Osmanlı hükümeti; eşleri, oğulları veyakendilerine bakabilecek erkek yakınları askere gittiğinde; devlet desteğine ihtiyaç duyankadın, yaşlı ve çocuklara ayrıca savaşta yaralanan ve sakat kalan askerlere sosyalpolitikalar çerçevesinde maddi destek vermiştir.Hükümet, sosyal politikaların hayata geçirilmesi için ciddi gayretleriçerisindeydi. Bunun için özel fonlar oluşturulmuş ve söz konusu fonlara birçok kezbüyük meblağlar yatırılmıştır. Fakat savaşın getirdiği birçok sorun sebebiyle aileler yinede çok zor şartlarda yaşamak zorunda kalmışlardır. Asker yakınları, içerisindebulundukları zorlukları merkeze gönderdikleri telgraflarla dile getirmişler ve sorunlarıdevlet tarafından olabildiğince çözülmeye çalışılmıştır.Osmanlı Devleti?nde tarım yapabilecek güçteki kişiler askere gitmişlerdi. Ayrıcatarlalara ekilecek tohum bulunamıyordu. Devlet bu konuda da ailelere yardım etmiştir.Birçok bölgeye ailelere dağıtılması için tohum gönderilmişti. Fakat tarlalardan alınanürünlerin bir miktarını devletin alması şikâyet konusu olmuştur. Hükümet bunları hepgözönünde bulundurarak ailelere destek vermiştir.Bu çalışma Osmanlı Devleti?nin asker ailelerine maddi destek verdiğini, onlarıkoruyup gözettiğini ortaya koymaktadır. Hükümet ekonomik sorunlarının had safhadaolduğu anda bile askerlerinin ailelerini korumuş ve onlara maddi ve manevi desteğivermiştir.
Özet (Çeviri)
During the First World War, Ottoman government had given material support tothe women, aged people, children and also ghazies within the framework of the socialpolitics. These people were all the persons that whose relatives (who were looking afterthemselves) had gone to the war. So that these people became alone with in the need ofgovernmental support.Government was in the serious endeavors for the application of the socialpolitics. For that aim special funds are arenged and huge quantities were invested onthise funds. But because of the war brings lots of cause, families were bound to live invery hard conditions. Relatives of soldiers, had told their difficulties by the way oftelegraphs which were sent to the center. And these problems were tried to be solved bythe government as much as possible.In the Ottoman governmet, all of the people who were powerfull enough fordoing agriculture, had gone to the war. And also seeds could not be found to makeaggriculture. So that government had helped to the families. Seeds were sent to so manyregions to be delivered to the families. However government was taking some of theproducts obtained from the fields and this situation was a complain subject. Governmenthad taken in the account all of these problems and had given support to the families.This study puts forth that the Ottoman Empire had given material support to thesoldier families, had protected and taken the care of them, for consideration.Government had protected their soldier?s families and had given material support tothem, although there was an exorbitant economical troubles.