Yaşam tarzı gazeteciliğinin ana akım medyada incelenmesi (İstanbul Life Dergisi örneği)
Analysis of life style journalism in the scope of mainstream media: Istanbul Life example
  1. Tez No: 270111
  2. Yazar: HALİME EZGİ TOKMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Life style (yaşam tarzı) içeriği 20 yıllık kısa bir geçmişe sahip olmasına rağmengazete, televizyon ve dergilerde oldukça sık kullanılan bir tür haline gelmiştir.Hemen hemen tüm yazılı basında life style (yaşam tarzı) yazılarına yer verilmesi, buyazıların geniş bir kitleyi etkisi altına alması ve bunun getirisi olarak toplumumuzdayarattığı değişimler nedeniyle life style (yaşam tarzı) yazı türünün incelenmesigerekli görülmüştür.?Life style gazetecilik içeriğiyle okuyuculara verilen mesajlar ve oluşturulan imajlaryoluyla yaşam tarzları biçimleri sunuluyor ve bu yaşam tarzlarının içeriği ilebağlantılı kültürel ve iktisadi ürünleri tüketmeleri teşvik ediliyor.? varsayımınısınamak amacıyla, life style gazeteciliğinin dergicilikteki ilk uygulama örneği olmasınedeniyle ?İstanbul Life? dergisi incelenmiştir.İstanbul Life dergisinde yapılan içerik çözümlemesinde okuyucu hedef kitlenin,içinde hareket ettiği, zevklerini paylaştığı, mal ve hizmetlere ulaşmak için mücadeleettiği, farklı ve ayrıcalıklı olarak bir yandan da kendilerini gerçekleştirmeye gayretgösterdikleri bir alanda bulundukları ortaya konmuştur. Aynı gruba ait bireyler aitoldukları alanın dışına çıkmamak için, ya da alan dışında var olup da bir üst sınıfa aitalana geçmeye hevesli bireyler için dergide verilen yaşam tarzı biçimlere uygundavranmaları beklendiği görülmüştür.Yaşam tarzı içeriğiyle sunulan maddi ve sembolik ürünler; dergide ?uzmanlar? ve?danışmanların? kaleminden çıkan makaleler, röportajlar, öneriler, ?yapılmasıgerekenler? başlıkları altında (genelde ünlülerle başarı-tarz bütünleştirmesi yapılarakve onların yaşamlarından örnekler verilerek) ve yine bu içerikle örtüşen reklamlararacılığıyla sürekli pazarlanmaktadır.Yaşam tarzı kavramı, modernizmin bir ürünü olmakla birlikte aynı zamanda bu çağıntoplumsal söyleminin temel terimleri arasında artan ?uyumsuzluğa? işaretetmektedir. Çünkü yaşam tarzı içerikleri toplumsal alanda aynı sınıftaki bireyleribirbirine benzeştirirken farklı sınıflar arasındaki tavır, davranış gibi farklılıkları daartırmaktadır. İçerik çözümlemesinde de görülen odur ki yaşam tarzları, postmodernçağın gelişen yapısal biçimlerinin tanınması gerekliliğine bir kez daha dikkatimiziçekmektedir.
Özet (Çeviri)
Although life style content has 20 years of short past, they have become the mostpopular topics used in magazines.The reason why the life style content needed to be observed, is because life styletopics take place, in nearly every kind of newspapers, television and magazines. Theusage of the content became so frequently that effects and causes changes on society.The purpose of analyzing Istanbul Life Magazine is to prove the fact that themessages and the images which are given to the readers are to increasing theconsumption. During the content analyzing of Istanbul Life Magazine, Bourdieu?sfield concept has been observed.In the society field, in which the target readers move, share tastes, fight for the goodsand service, to be different and privileged but still keep themselves in the field wherethey behave as they have taught, are shown under the headings by advertisements,articles, advises, and things that had to be done.Individuals in one particular group have acknowledged that there is an expectationabout acting in line with the life style forms presented in the magazine in order toavoid going out the boundaries of their own group or to exist beyond theirboundaries and be a part of a superior group.In the content of lifestyle, material and symbolic goods are constantly marketedthrough the articles of ?specialists? and ?advisers?, interviews, offers, ?to do lists? (generally by integrating goods and successful style and with the image of thecelebrities) and advertising related with the content.Life style is both the product of modernism and at the same time points out thedisharmony of the society expression of this era.As it is shown in the content analyzing, life styles are pointing out the necessities ofthe blossoms of the constitutional recognition in the postmodern era.