İlköğretim din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin DKAB derslerinde öğretim materyali hazırlama ve kullanma durumu Konya il merkezi örneği
The condition of religious culture and moral knowledge teachers on preparing teaching materials and using them for DKAB lessons in primary education (example of Konya city center)
  1. Tez No: 270110
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Eğitim-öğretim etkinliklerinde materyal kullanımının, eğitimdeki verimliliği doğrudan etkilediği bilinen bir gerçektir. Materyal kullanımı, DKAB derslerinin etkin ve verimli işlenmesi açısından da önemlidir. Bu dersin işlenişi sırasında hangi materyallerin ne zaman ve nasıl kullanılacağının bilinmesi önemlidir.Gelişen teknoloji, eğitim araçlarına yenilerinin eklenmesini gerekli kılmıştır. Birden çok duyuya hitap edebilme imkânı sağlayan teknolojik araç gereçlerin klasik araç gereçlere göre daha verimli olduğu bir gerçektir. Bu nedenle programı yenilenen ilköğretim DKAB dersi ile ilgili etkinliklerin hazırlık, işleniş ve değerlendirme aşamalarında birden çok duyuya hitap eden öğretim materyallerinin kullanılması öngörülmektedir.Çalışmanın amacı yapılandırmacı, çoklu zekâ, öğrenci merkezli öğrenme gibi yaklaşımlar dikkate alınarak yeni programı hazırlanan İlköğretim DKAB dersinin eğitim öğretim materyalleriyle daha etkin nasıl işlenebileceğini ortaya koymaktır. Bu çerçevede hazırlanan anket formu ile Konya il merkezinde görev yapan DKAB öğretmenlerinin materyal kullanım düzeyi araştırılmış ve öğretmenlerin görüşlerinden de yararlanılarak bazı öneriler geliştirilmiştir.Araştırmanın sonunda Konya il merkezinde ilköğretim okullarında görev yapan DKAB öğretmenlerinin yapılandırmacı eğitim anlayışına uygun materyal kullanma durumlarının yeterli seviyede olmadığı görülmüştür. Bununla ilgili olarak okul imkânlarının yetersiz olmasının yanında DKAB öğretmenlerinin materyal hazırlama konusunda kendilerini yeterli görmemeleri gibi sebepler ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is a well-known reality that using material in education-teaching activities directly effect education productivity. Using material also is important for effective and productive DKAB lessons. At the lesson time, it is important to know that which material in which time and how must be used.Developing technology, made it necessary to use new education materials. İt is also well-known, by using all sense of humankind technological equipments have more efficiency than other classical equipments. DKAB lesson has a new schedule, therefore in the preparative, teaching and evaluative progress of this lesson, it is necessary to use teaching materials which have efficiency in all human senses.The main aim of this study is to exhibit how can we make the DKAB lesson in primary education which has a new schedule supplied with constructivist approach, multiple inteligences and student-centered learning, more effective with new teaching materials. For this aim, with a questionnaire, the material usage level of DKAB teachers in Konya city-center has been searched. By also taking into consideration of teachers opinions some new suggestions have been deveolped.At the end of this study it is understood that DKAB teachers in primary schools of Konya city-center have no adequacy for material usage level which compatible with contructivist approach. At the same time, insufficient feasibilities of schools and the lack of self-confidence of DKAB teachers about preparing materials can be seen as other reasons for inadequacy in material usage level.