Uluslararası ilişkilerde kamuoyu yaratma süreçleri: Türkiye-Azerbaycan ilişkileri örneği
Creating public opinion in international relations: The case of Turkey-Azerbaijan relations
  1. Tez No: 270122
  2. Yazar: ABDULHAMİT AVŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FARUK SÖNMEZOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 447
Özet
Türkiye-Azerbaycan ilişkileri, kendine özgü nitelikleri olan uluslararası ilişki örneklerinden biridir. Ülkelerden herhangi birini ilgilendiren bir sorun, kolayca diğer ülkenin sorununa dönüşebilmekte, ulusal çıkarı görünümü kazanabilmektedir. Bunun temel nedenlerinden biri tarihsel süreç içerisinde her iki ülkede yaratılan kamuoyudur. Tez çalışmamızda bu olgu somut olaylar bağlamında incelenmektedir.Birinci bölümde, tezin kuramsal çerçevesini ortaya koymak bakımından kamuoyu kavramı ve uluslararası ilişkilerde kamuoyu yaratma olgusu irdelenmekte, kamuoyu yaratmada rol oynayan etkenler üzerinde durulmaktadır.Sonraki bölümlerde ise çizilen kuramsal çerçeve bağlamında Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde kamuoyu yaratma süreci incelenmektedir. Etnik bilinç, sosyal, siyasal, ekonomik ve askeri dayanışma gibi olguların kamuoyu yaratmadaki etkisi, kamuoyu yaratıcı odak olarak basın başta olmak üzere aydınlar, diaspora ve politika elitlerinin rolleri, Balkan ve Birinci Dünya Savaşı, Dağlık Karabağ sorunu, Azerbaycan'ın bağımsızlık ilanı, Haydar Aliyev'in iktidara gelmesi gibi somut olaylar ışığında ele alınmaktadır. Böylece, Türkiye-Azerbaycan ilişkileri ekseninde, ulusal kamuoyunun siyasal iktidarların dış politika kararlarını etkileyerek uluslararası ilişkilerde oynadıkları rol tartışılmakta, uluslararası ilişkilerde kamuoyu yaratma süreciyle ilgili kuramlar somut olaylarla sınanarak belli bir sonuca ulaşılmaya, uluslararası ilişkilerde kamuoyu yaratma olgusunun önemi ortaya konulmaya çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkey-Azerbaijan relation is a unique example in the field of international relations. A problem concerning either of the countries can easily turn out to be that of the other country and result in gaining the characteristics of national interest. One of the main reasons of this reciprocal influence in both countries is the public opinion created through the course of history. This phenomenon is examined in the context of concrete events in our thesis.In the first chapter; the term of ?public opinion and creating public opinion in international relations? is analyzed in order to determine the theoretical framework of the thesis; focusing on factors playing role in creating public opinionIn the subsequent chapters; the process of creating public opinion in Turkey-Azerbaijan relations is analyzed in the context of theoretical framework drawn. The impact of facts such as ethnic consciousness, social, political, economic and military solidarity in creating public opinion, the roles of, media -primarily-, intellectuals, diaspora and elites are touched on. These facts and factors are discussed in the light of events such as Balkan War, the First World War, the Nagorno-Karabakh conflict, Azerbaijan?s independence declaration and Haydar Aliyev?s coming to power. Thus, the role of national public opinion influencing the foreign policy decisions of political power in international relations is discussed in the context of Turkey-Azerbaijan relations. Theories related to the process of creating public opinion in international relations have been figured out through concrete samples.