Uluslararası hukuk ve Türk Hukuku bakımından göçmen kaçakçılığı, insan ticareti, cinsel sömürü suçları ve bunlarla mücadelede uluslararası işbirliği
Immigrant smuggling, human trafficking, sexual exploitation crimes with regard to international and Turkish Codes and international cooperation for struggling against those crimes
- Tez No: 270121
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF VERSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 612
Özet
Göç, insanlık tarihinin en önemli sorunlarından birisi olarak yaşadığımız yüzyıla damgasını vurdu. Soğuk savaş sonrası göç, kadınlaşma, kayıt dışı sektörlerde istihdam ve yasadışılaşma eğilimi gösterirken, 11 Eylül saldırıları, artık küresel bir nitelik kazanan göçü, ulus devletlerin en önemli sorununa dönüştürdü.Araştırmada, göçmen kaçakçılığı, insan ticareti ve fuhuş kavramları, tarihsel gelişimleri tartışıldı. Göç tipolojileri, göçün küreselleşerek, uluslararası bir güvenlik sorunu haline gelmesi çerçevesinde göç güzergâhlarında gerçekleştirilen insanların yasadışı sınır aşmalarının örgütlenmesi olan göçmen kaçakçılığı araştırıldı. İnsan ticaretinin çeşitleri, suçun evreleri, aktörleri yanında fuhuş siyasaları, sektörün temel özellikleri, formları ve organizasyon yapıları ile birlikte kriminolojik perspektiften değerlendirilmesi yapıldı. Her üç olgunun, Birleşmiş Milletler, Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği düzleminde uluslararası belgeler çerçevesinde ve yeni Türk Ceza Yasası karşısında durumları ve insanın sömürüsünün bu üç çeşidiyle mücadele eden ulusal kolluk güçlerinin uluslararası işbirliği mekanizmaları incelendi. Araştırmanın teorik çerçevesinin oluşturulması sonrası, İstanbul'da polis birimlerinde sınır dışı edilmek üzere bekletilen her üç sömürü türü mağdurları ile derinlemesine mülakatlar yapıldı. Bu mülakatlardan elde edilen veriler, istatistikî değerlendirmeye tabi tutulup, göçmenlerin öyküleri eşliğinde analizleri yapıldı.Türkiye, göçmenler açısından artık hedef ülke konumuna gelmiştir. Ülkemize gelen göçmenlerin çoğunluğu kadındır ve iş piyasaları, kayıtdışı çalışacak göçmen emeğine ihtiyaç duymaktadır. Kadınlar fuhuş ve bakıcılık, hizmetçilik gibi kayıt dışı sektörlerde yer alarak, cinsellikleri yanında emek sömürüsüne de maruz kalmışlardır. Cinsel sömürü mağduru kadınlar, düşük gelirli, az eğitimli meslek sahibi olmayan arasında yoğunlaşmış ve ekonomik bir tercihte bulunarak, elde edecekleri yüksek ücretler karşılığında fuhşa rıza göstermişlerdir. Göçmen kadınların içinde yer aldıkları fuhuş ekonomisi derinlemesine analiz yapılmasını gerektirecek boyutlara erişmiştir.
Özet (Çeviri)
Immigration as one of the most important problems of the humanbeing history, striked to the century we live. While immigration after Cold War had a tendency to feminize, employment in off-the-books sectors and illegalization, September 11 attacks has transformed it-being a global phonemenon- to the most important problem of the nation states.In this dissertation, historical evolution of the concepts of immigrant smuggling, human trafficking and prostitution have been discussed. Immigration typologies and immigrant smuggling have been studied. Besides the sorts of human trafficking, stages of this crime and its actors, also prostitution strategies and basic characteristics, forms and organisation structures of this sector are assessed from a criminological perspective. The status of these three phenomena in the level of United Nations, European Council, European Union, and vis-a-vis Turkish Criminal Law and the mechanism of international cooperation of the national security agencies on this subject have been inspected.Thorough interviews have been made with the victims of all the three kinds of exploitation. The data derived from these interviews has been analyzed together with the stories of immigrants.Most of the immigrants in Tukey are women. Employed in the off-the-books sectors like prostitution, nursing and maiding, women are victims of both sexual and labor exploitation. Women, victims of sexual exploitation, are mostly the ones with low income and lower level of education. Making an economical choice, for its high payments, they consent to prostitution. Immigrant women taking part in it, prostitution economy has reached to dimensions that requires thorough analysis.