The effects and influnce of the US on EU-Turkey relations
ABD'nin AB-Türkiye ilişkileri üzerindeki rolü ve etkileri
  1. Tez No: 270136
  2. Yazar: SERTAÇ AKTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARMAĞAN EMRE ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tezin amacı, Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinde ve özellikle dönüm noktası özelliği taşıyan olaylarda Amerikan dış politikasının etkisi olup olmadığını ve varsa bu etkinin oluşabilmesini sağlayan süreci ve sebeplerini anlamaktır. En başından bu yana topluluk üyeleri Türkiye'yi doğal olarak `kendilerinden' görmekle mühim bir `yabancı' olarak görmek arasında kararsızlık yaşamaktayken, sürecin ilerlemesi ve hızlanması adına müdahale eden ve ilişkileri etkileyen güçlü bir üçüncü tarafın varlığı hissedilmektedir. Bu çalışma, üçüncü oyuncunun Amerika Birleşik Devletleri olduğu fikrinden yola çıkarak bu etki gücünün nerede nasıl kullandığını incelemektedir.Bu tez transatlantik çerçeve içinde şekillendirilen bazı olayları incelerken, bu olayların hangi tarihi, siyasi ve teorik ilişkilerin bir sonucu olarak etkilendiklerini anlamaya çalışmaktadır.Tezin ilk bölümünde teze konu olan aktörlerin dışpolitikadaki tutumları realizm, idealizm ve rasyonalizm teorileri ile açıklanırken ikinci bölümde AB'nin dışpolitika mekanizmalarındaki zayıflıklar ve uluslararası platformdaki küresel aktör olma kapasitesi analiz ediliyor. Üçünce bölümde ise ABD'nin özel çerçevede 20.yy'ın ikinci yarısının başından günümüze kadar olan Avrupa ile ilgili dışpolitikası ele alınarak zaman içerisinde ABD'ye AB üzerinde etkili olmasını sağlayan tarihsel, politik, ekonomik ve güvenlik konularına değiniliyor. ABD-AB, AB-Türkiye ve ABD-Türkiye ilişkilerine yer verilen son bölümde ise ABD'nin AB-Türkiye ilişkilerinde oynadığı rolün ve etkilerin somut örnekleri kronolojik olarak sıralanıyor ve yorumlanıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to find out if there are any effects and influences of American Foreign Policy on European Union and Turkey relations, specifically on the milestone events that took place. From the very beginning, the Europeans had the difficulty on deciding whether to consider Turkey as a natural `insider? or a significant `outsider?. That is why, a powerful third-party?s presence has felt over time to support and accelerate the progress of Turkey? accession to the EU membership. Taking the US as this third-party, this study analyzes when, where and how this influence power is used.While studying these relations and events within in the transatlantic framework, this study?s objective is to understand in relation to which historical, political and theoretical backgrounds do these influences occurred.In the first part of the study the behavours of the parties in the thesis are explained by the theories realism/neo-realism, idealism and rationalism. In the second part, the weak points of the EU foregn policy mechanisms and the global player capability of the Union is being analyzed. In the third part the US foreign policy is evaluated specifically on Europe and the historical, politicial, financial opportunities that give the US the power to influence and effect EU affairs are shown. In the final part, relations between US-EU, EU-Turkey and US-Turkey are briefly given and the influence examples of the US on EU-Turkey relations are chronologically listed.