Bafra-Altınkaya baraj gölü alanının baraj gövdesi-Şahinkaya boğazı arasında kalan kesimi (Aşağı göl alanı) ve yakın civarının florası
The Flora of the district between the body of the dam and Şahinkaya strait (down lake area) and it's close environment in the area of Bafra-Altınkaya dam lake
  1. Tez No: 11214
  2. Yazar: HASAN KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
104 VI. ÖZET Bu çalışmada Bafra-Altmkaya Barajı 'nın baraj gövdesi ile Şahinkaya Boğazı arasında kalan kesiminin florası 1987-1988 yılları arasında araştırılmıştır. Araştırma alanından bir vejetasyon dönemi boyun ca haftalık periyodlarla bitki örnekleri toplanmıştır. Teşhis edilen örnekler Ankara t'niversitesi Pen Fakültesi Biyoloji Bölümü Herbaryumu'nda kontrol edilmişlerdir. Bitki listesi hazırlanırken Türkiye Florası' ndaki siste me bağlı kalınmıştır. Genellikle engebeli bir arazi yapısına sahip olan araştırma alanında yüksekliği 750-800 m. ye ulaşan tepe ler bulunmaktadır. Civar vadi yamaçlarının sularını toplayıp Kızılırmak 'a dökülen irili ufaklı bir çok dere var ise de bunların çoğu yazın kurumaktadır. Araştırma alanında yaygın olarak Paleozoik yaşlı metamorfik seri ve Kretase yaşlı fliş bulunmaktadır. Da ha az yaygın olarak Permiyen, Jura, Kretase yaşlı kireç taşı, Sönozoik yaşlı volkanik kayaçlar ve tortul kayaç lar ve Quaterner'e ait teras ve alüvyon bulunmaktadır. Araştırma alanının sağ vadi yamaçlarında Kahve rengi Orman toprakları yaygın olarak bulunurken, sol vadi yamaçlarında Kırmızı-Sarı Podzolik topraklar bulunmaktadır. Vadi tabanı ve vadi eteklerinde ise Aluvyal Topraklar ve Koluvyal Topraklar yaygındır. Araştırma alanı Orta Karadeniz ikliminin etkisi altındadır. Ayrıca araştırma alanında Akdeniz ikliminin etkileri de görülür. Bafra Meteoroloji İstasyonu verile rine göre araştırma alanının da dahil olduğu bölgenin yıllık yağış rejimi K.S.I.Y. 'dir. Yağış rejimi tipi ise Orta Akdenizdir. Bölgede Haziran ayı başlarından Ağustos105 ayı sonlarına kadar süren kurak bir dönem görülür. An cak kuraklık şiddetli olmadığından bitki yaşamı üzerin de çok etkili değildir. Araştırma alanının bulunduğu bölge bitki coğraf yası bakımından Avrupa-Sibirya bölgesinin öksin proven- sinde yer almaktadır. Araştırma alanından toplam 84 fa milya ve 272 cinse ait 444 bitki türü toplanmıştır. Bu bitki türlerinin % 15.3 'ü Avrupa-Sibirya, % 13.0'ü Akdeniz, % 5-8'i öksin, % 4.0'ü Îran-Turan ve % 0.9'u da Hirkano-öksin floristik bölgesine dahildir. Çeşitli familyalara ait 87 bitki türü araştırma alanının da da hil olduğu A5 karesi için yenidir. Ayrıca araştırma a lanındaki endemik bitki türü sayısı 24 olup end emi zm oranı % 5.4' tür. İhtiva ettikleri tür sayısı bakımından araştır ma alanında bulunan başlıca büyük familyalar Oompositae(^O), Leguminosae(39), Gramineae(28),0rufiferae(24) ve Labia tae( 22 )'dir.
Özet (Çeviri)
106 VII. SUMMARY This study was carried out with the aim of the establishing of the flora taking place, between Bafra- Altmkaya Dam and Şahinkaya strait area, between 1987 and 1988. The plant samples had been collected from the study area with weekly trips during a vegetation period. Firstly, the identified samples were grouped as division, classis and subclassis. After then the plants within these groups had been arranged according to the Flora of Turkey as family, genus and species. There are hills whose heights reach 750-800 metres in the study area which has an uneven land form. There are a lot of brooks in the study area, most of which are dry ift Summer. Ketamorphic series and flishes are found as wide spread; limestone, volcanic rocks and sedimentary rocks take place as less, widespread in the study area. There is Brown Forest Sail in the right valley slopes and Red-Yellow Podzolic soil in the left valley slopes of the study area. There is Alluvial Soil and Kolluvial Soil in the valley bottom and skirts. The study area is under the influence of Middle Blacksea climate. But it is possible to see the the influence of Mediterranian climate in the region. The annual precipitation regime of the region is W.A.S.S. (Winter, Autumn, Spring, Summer) and the annual preci pitation type is Middle Mediterranian. An arid period lasting from the beginning of June to the end of August is seen in the region. The aridity has no effect on the plant life. Because it is not so severe.10? The study area, in the respect of plant geography, is in the Euxine province of Euro-Siberian region. Totally, 444 plant species belonging to 84 families and 272 genus had been collected from the study area. I5.3 $ of these plant species belongs to Euro- Siberian, 13.0 % Mediterranean, 5.8 % Euxine, 4.0 % Irano-Turanien and 0.9 # Hyrcano-Kuxine floristic region. 87 plant species are new records for A5 sguare. The number of endemic plant species in the study area is 24 and the proportion of endemism is 5.4 c/>. Some of the families arranged according to their species number are as follows; Compositae(60), Leguminosae(39), Graminae(28), Cruci ferae (24) and Labiatae(22).