Anılarda 12 Eylül dönemi
The period of semptember 12 on memories
- Tez No: 270141
- Danışmanlar: PROF. DR. TEMUÇİN FAİK ERTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Birçok ülkede ordu; sahip olduğu savaş gücü, almış olduğu eğitim, toplum içinde sosyal itibarı bakımından, toplumun en güçlü sosyal grubu durumundadır. Sahip olduğu bu güçlü nitelikleri nedeniyle ordu, ülkenin siyasi hayatına doğrudan müdahale ederek veya dolaylı olarak değişen ölçülerde etki yapmaktadır.Türkiye'de ordunun etkisine baktığımızda ise, ordu Türk siyasi hayatını doğrudan etkileyen önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Cumhuriyet tarihinde ordunun yaptığı askeri müdahaleler, Türk siyasi hayatının kırılma noktalarını oluşturmuştur. Ülke yönetimine doğrudan el konulması ve Türk siyasi hayatında derin izler bırakması nedeniyle, 12 Eylül müdahalesi birçok araştırmacı tarafından incelenen bir konu olmuştur.Çalışmamızın konusunu oluşturan 12 Eylül askeri müdahalesinin, o dönemi yaşayan önemli kişilerin anılarından yola çıkarak incelenmesi, gelecek kuşaklara yaşanan olayların tahlilini ve ileride oluşacak olaylar arasında sebep-sonuç ilişkisi kurmasını kolaylaştıracaktır.
Özet (Çeviri)
In many countries armies are among the strongest social groups with their capacity to fight, high level of education, and through social respect they gained in society. Because of these strong qualities the armies are effective in the political agenda of countries either through direct or indirect involvement through varying degrees.When we analyse the effect of Turkish Army in Turkey, we observe the Army as an important factor which directly affects the political agenda. Through the historical lineage of Modern Turkish Republic, the military interventions constitute major breakpoints in Turkish political life. Because of the fact that the army took over the control of the country and the result that these interventions deeply affected the policies in the country, the September 12 military intervention is one of the hot issues for researchers to further analyse.The study of September 12 military intervention through a comprehensive analysis of those prominent figures and their memories who lived that period will help to analyse the political issues and reason-result relations in the future in an easier way.