Larva transferi yöntemi ile ana arı üretiminde analı ve anasız başlatma kolonilerinin larva kabul oranı ve ana arı kalitesi üzerine etkileri
The assessment of quality of queens and larva acceptance rate of starting colonies (with and without mothers) in qeeen bee production using dolittle method
  1. Tez No: 179580
  2. Yazar: BAYRAM HAMGİR
  3. Danışmanlar: DR. SERVET ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Ardahan ilinde 2006 yılı Haziran-Eylül ayları arasında larva transferi yöntemi ile değişik tip ve koloni gücünde başlatma kolonileri kullanılarak ana arı yetiştirilmiş ve bunların larva kabul oranı, çıkış randımanı, çiftleşme öncesi canlı ağırlığı, yumurtlama öncesi süre, çiftleşme randımanı, çiftleşme sonrası canlı ağırlığı ve spermateka çapları belirlenmiştir. Çalışmada üretim döneminin, başlatma kolonilerinin analı veya anasız olmasının ve başlatıcı koloni gücünün larva kabul oranı ve ana arı kalitesi üzerine etkileri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, queens were grown up using the starting colonies with several type and colony power in June-September, 2006. The Doolittle method was used to grow the queens. The larva acceptance rate, hatching performance, live weight before mating, duration period before mating, mating performance, live weight after mating, and dimensions of spermateka were determined. The effects of production period, the status and power of starting colonies (with or without queen) and the effect of larva acceptance power of starting colonies on the quality of queens were investigated.