A Study in commercial life and practices in Istanbul at the turn of the century: The textile market (2 cilt)
Yirminci yüzyılın başındaki İstanbul'da ticari hayat ve adetleri: Tekstil sektörü
  1. Tez No: 27018
  2. Yazar: LORANS BARUH TANATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EDHEM ELDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
Sektörel bazda bir piyasa araştırması yapan bu tez, 1900'lerin başındaki ticari hayat ve âdetlerini ele almaktadır. Diğer bir deyişle, burjuvazisi ve işçisiyle ticaretle ilgilenen kesimi, piyasa mekanizmalar im, günün modası ışığında tüketim örüntüsünü ve çok geniş bir yelpazeye dağılan tekstil ürünlerinin detaylı bir incelemesini sunmaktadır. Mikro düzeyde sürdürülen bu araştırma, Osmanlı imparatorluğu' nun ticareti üzerinde yapılan genel iktisadi çalışmalara ışık tutmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This sectorial based market study, analyzes the commercial life in Istanbul at the turn of our century. In other words, the thesis concentrates on merchants and workers dealing with international trade, market mechanisms, analysis of textile goods and consumption behavior. This micro analysis which retraced the socio economic life of Istanbul, is aiming to equip us better in order to situate the city in the international trade of the Empire.