A Study on the price behaviour of initial public afferings
İlk kez halka arz edilen hisse senetlerinin fiyat davranışları üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 27017
  2. Yazar: MEHMET HAKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET İLK KEZ HALKA ARZ EDİLEN HİSSE SENETLERİNİN FİYAT DAVRANIŞLARI ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Bu çalışmada ilk kez halka arz edilen hisse senetlerinin fiyat davranışları incelenmiştir. Çalışma 31 Mart 1989' dan 21 Şubat 1992' ye kadar geçen üç yıllık süreyi ve 66 hisse senedini içeren kontrol grubu ile 64 adet ilk kez halka arz edilen senetleri kapsar. Fiyat performansını test etmek için iki tanım kullanılmıştır: artık getiri (ilk kez halka arz edilen hisse senetlerinin getirilerinin kontol grubunun getiri ler inden farkı) ve anormal getiri (Sharpe-Lintner-Mossin metodu ile bulunan beklenen getirilerden farklar). Ayrıca, halka arz fiyatı» pazarın durumu ve ilk gün getirlerinin etkileri de test edilmiştir. Sonuç olarak, kısa bir süre için (en fazla 30 iş günü) ilk kez halka arz edilen hisse senetleri önceden arz edilmiş olan senetlerden oluşan endeksden daha iyi performans gösterdiği bulunmuştur. Ancak, bu sürenin dışında artık (anormal) getiri ler kalmamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A STUDY ON THE PRICE BEHAVIOUR OF INITIAL PUBLIC OFFERING In this study, the price behaviour of initial public offerings (IPOs) is investigated. The study covers the three years period from March 31, 1989 to February 21, 1992 and includes 66 shares (seasoned equities) in the control sample and 64 shares in the IPO sample. Two definitions of price performance are utilized: excess returns (differences in returns of IPO sample and the seasoned issues) and abnormal returns (deviations from expected returns found by Sharpe-Lintner-Mossin model). The effect of offering price, market conditions and the first day's performance are as well tested. The^results indicate that IPOs outperform the market index of seasoned equities in the short -run (at most in the firtst 30 V trading days). However, no excess (abnormal) return remain after that period. IV