Türkiye'de dış ticaretin finansmanı ve ödeme şekilleri
- Tez No: 27019
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÖZYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye'de dış ticaretin finansmanı ve ödeme şekilleri analiz edilmiştir. Bu konuda gerek uygulamacılar ve gerekse araştırmacıların bilgi ve kaynak talepleri karşılanmaya çalışılmıştır. Konu Türkiye açısından ele alınmış olup, 1980 - 1992 üçüncü üç aylık dönemini kapsamaktadır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, ihracatın finansmanı ve ihracat teşvik tedbirleri anlatılmış, bunu takiben ihracatın finansmanında yeni yöntemler anlatılmıştır. İkinci bölümde, ithalatın finansmanı ticari bankalar ve yatırım bankaları yönünden incelenmiştir. Üçüncü bölümde, dış ticarette ödeme şekilleri anlatılmış, bunlardan günümüzde en çok kullanılanlara daha fazla yer verilmiştir..> Dördüncü bölümde, dış ticaretle ilgili banka teminat mektupları ve garantiler incelenmiştir. Beşinci bölümde ise Doğu Karadeniz Bölgesi 'ndeki uygulamalardan örnekler verilerek, sorunların neler olduğu araştırılmıştır. Bu bölümde bölgemiz dış ticareti ile ilgili en son veriler toplanmış ve özellikle bölgemizle ilgili araştırma yapmak isteyenlere doyurucu rakamlar sunulmuştur. VIII
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the foreign trade in Turkey and payment conditions have been analysed. It is aimed to supply, investors and applicators with information. The subject has been taken into consideration from Turkey's point of view, and covers the time span of 1980 - 1991 and the third-three-month section of 1992. This study consist of 5 sections. In the first section, finance and incentives for export are described. In addition to that, new methods applied for export finance are explained. In the second section, import finance is investigated from commercial and investment banks' point of view. In the third section, the payment conditions for the foreign trade have been explained and the most popular ones described herein. The fourth section, the bank guarantee letters and warranties have been studied. IXIn the fifth section, the application to Eastern Black Sea region is given and related problems are discussed. In this section, the uptodated data regarding the foreign trade in Black Sea region are given and a good verification has been prepared for investors.