Macroporous poly(hydroxyethyl-methacrylate) based cryogels for depletion of albumin from human serum
İnsan serumundan albumin uzaklaştırılması için makrogözenekli poli(hidroksietil-metakrilat) kriyojeller
  1. Tez No: 270199
  2. Yazar: AYŞE MÜGE ANDAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL DENİZLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Serum proteinleri hastalıklara özgü biyoişaretlerin (biomarker) tanımlanması içinçok zengin bir kaynaktır. Bununla beraber, serum proteinlerinin eşit dağılımgöstermemesi analizleri oldukça zorlaştırmaktır, çünkü yüksek yoğunlukta bulunanproteinler düşük yoğunlukta bulunanları maskelemektedir. Özellikle normal insanplazmasındaki toplam protein miktarının yaklaşık % 60'ını oluşturan albumin,serum, plazma, omurilik ve eklem sıvısıda yapılan proteom analizlerinde engelteşkil etmektedir. Yüksek yoğunluktaki serum proteinlerinin uzaklaştırılması, düşükyoğunluktaki hastalıklara özgü proteinlerin analizlerini kolaylaştırmaktadır. Sonzamanlarda, kriyojeller kolay hazırlanabilmeleri, mükemmel akış özellikleri veyüksek performansları nedeniyle biyomoleküllerin ayrılmasında yeni nesil sabit fazolarak kullanılmaktadırlar. Kriyojellerin gözenek yoğunluğu ve geniş gözenekleresahip olması ve düşük akış direnci sağladığından, kan gibi viskoz ortamlardaçalışıldığında çok büyük kolaylık sağlamaktadır. PHEMA temelli makrogözeneklipolimerik kriyojeller vücut sıvısı, hücre ve proteinleriyle biyouyumlulukgöstermektedirler ve fizyolojik koşullarda oldukça kararlıdırlar. Bu tezçalışmasında, PHEMA temelli süpermakrogözenekli polimerik kriyojellere farklıligandlar bağlanarak, insan serumdan seçici ve etkin olarak albumin uzaklaştırmaperformansları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Serum proteins may often serve as indicators of disease and is a rich source forbiomarker discovery. However, the large dynamic range of proteins in serummakes the analysis very challenging because high abundant proteins tend to maskof those of lower abundance. Albumin, which comprises approximately 60% of thetotal protein milieu in normal human plasma, is particularly troubling for proteomeanalysis which uses serum, plasma, cerebrospinal fluid or synovial fluid samples.Depletion of abundant serum proteins will help in the discovery and detection ofless abundant proteins that may prove to be informative disease markers.Recently, cryogel materials are considered as a novel generation of stationaryphases in the separation science because of their easy preparations, excellentflow properties and high performances compared to conventional beads for theseparation of biomolecules. Porous cryogels are a very good alternative to proteinseparation with many advantages. Several potential advantages of cryogels arelarge pores, short diffusion path, low pressure drop and very short residence timefor both adsorption and elution. PHEMA based macroporous cryogel was selectedas the basic component because of its inertness, mechanical strength, chemicaland biological stability and biocompatibility. In this thesis, PHEMA based cryogelswith different ligands were prepared for investigation of selective and efficientdepletion of HSA from human serum.