Tristör denetimli reaktörlü alçak gerilim tepkin güç kompanzasyonunun gerçekleştirilmesi
Implementation of a low voltage thyristor controlled reactor based var compensator
- Tez No: 270198
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada iletim ve dağıtım hatlarını gereksiz meşgul eden tepkin enerjinin, alçak gerilim (AG) tarafında kompanse edilebilmesi için yüksek performanslı bir çözüm olarak, Tristör Denetimli Reaktör (TKR) tabanlı Statik VAR Kompansatörü (SVK) gerçekleştirilmiş ve performansı test edilmiştir.TKR tabanlı sistemler 1970'lı yıllardan sonra Türkiye'ye girmiş ve yükün hızlı değiştiği ve dengesizliğin bulunduğu orta gerilim (OG) uygulamalarında kullanılmaya başlanmıştır. Yüksek maliyetleri ve kompleks kontrol sistemi yapısı nedeniyle kullanımı sadece ark ocağı, indüksiyon ocağı vb. uygulamalarla sınırlı kalmıştır.Son yıllarda şebeke yönetmeliklerinde yapılan değişikliklerle beraber, tepkin enerji tüketiminde limitlerin aşağı çekilmesi, tepkin güç kompanzasyonunun önemini arttırmış, bu alanda ilginin geleneksel elektro-mekanik sistemlerden, statik sistemlere kaymasına neden olmuştur.Yarı-iletken teknolojisinin gelişmesi ve mikroişlemcilerin güç elektroniği sistemlerinde kullanılmaya başlamasıyla birlikte kontrol sistemleri ve güç katı maliyetlerinin düşmesi, statik kompanzasyon sistemlerini geleneksel sistemlerle rekabet edebilir hale getirmiştir. Özellikle dengesiz yüklenmelerin olduğu ve yükün hızlı değiştiği durumlarda TKR tabanlı SVK uygulamaları, AG tepkin güç kompanzasyonunda istenilen güçlerde ekonomik bir çözüm olarak ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, a thyristor controlled reactor (TCR) based static VAR compensator (SVC) connected to low voltage (LV) side of the electrical distribution system has been implemented in order to realize a high performance solution for eliminating the reactive power that unnecessarily occupies the transmission and distribution lines, and its performance has been tested.TCR based systems have been established in Turkey in 1970?s and are used in medium voltage (MV) applications where the load is unbalanced and rapidly changing. Due to high costs and complicated control system, its usage has limited applications like only in arc furnaces, induction furnaces and etc.According to the recent changes in the electrical network regulations that are lowering the limits of the reactive power consumption, the importance of reactive power compensation has been increased and the interest in this area has been shifted from conventional electro-mechanic systems to static systems.As a result of developments in semi-conductor device technologies and incorporating microcontrollers in power electronic systems, cost of control systems and power stage have been lowered. This has been paved way to static compensation system to be competitive with conventional systems. In low voltage reactive power compensation applications, TCR based SVC appears to be an economical alternative for required powers especially when dealing with unbalanced and rapidly varying loads.