Şeker pancarı ziraatı ile şeker sanayiinin ekonomik gelişmeye etkileri, Türkiye uygulaması
  1. Tez No: 27020
  2. Yazar: ZEYNEP UÇAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET Türkiye Cumhuriyeti 'nin kuruluş yıllarından itibaren Şeker Sanayii'ne büyük önem verilmiştir. Şeker Sanayii'nin en önemli amacı ülkenin ekonomik ve kültürel kalkınmasına yardımcı olmaktır. Bunun yanında ülkenin şeker ihtiyacını yerli üretimle karşılamak, istihdamı artırmak, ziraatin ve hayvancılığın gelişmesini sağlamaktır. insanların beslenmesinde ana ihtiyaç maddesi olan şekerin, hammaddelerinden birisi de şeker pancarıdır. Birim alanda verim artışını sağlaması, işgücünü değerlendirmesi, yan ürünlerinin katkısı, hayvancılığı geliştirmesindeki önemli payı ve münavebeye çok uygun bir bitki oluşu ile ülke ekonomisine sağladığı yararlar açısından önemlidir. Şeker Pancarı Ziraati ile Şeker Sanayii'nin Ekonomik Gelişmeye Etkileri, Türkiye Uygulaması çalışmamız beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şeker ve şeker pancarının Dünya'da ve Türkiye'de gelişimi, ikinci bölümde Türkiye'de şeker pancarının maliyetini etkileyen unsurlar ile bunların şeker pancarı fiyat oluşumuna etkileri ve şeker pancarı yan ürünleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise Şeker Sanayii'nin Dünya'da ve Türkiye'deki yapısı incelenmiştir. Dördüncü bölümde de şeker pancarı ziraati ve Şeker Sanayii'nin Türkiye ekonomisine etkileri vurgulanmıştır. Son bölüm olan beşinci bölümde Dünya'da ve Türkiye'de şeker politikaları incelenip bu politikalara ilişkin öneriler yer almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Dating from the foundation of the republic of Turkey. The Sugar Industry received top priority. The most important aim of Sugar Industry is to help economic and cultural development of country, as well as to meet demand of sugar of the country's by domestic production, increase employment and develop agriculture and animal husbandry. One of the raw materials of the sugar which is the vital item in the field of human nutrition is the sugar beet. Sugar beet is important from the point-of-view of it's benefits to country's economy as it allows to increase productivity per unit area and employ labor force owing to it's fitness for subsequency and sicnificant share in developing animal husbandry and advantage of using by-products. Our study called“Influences of Cultivation of Sugar Beets and Sugar Industry on Economic Development, In Practice of Turkey”consists of five parts. In the first part sugar and sugar beets were considered both with rescept to Turkey and to world. In the second.part production cost factors and their effects on formation of price as well as by-products of sugar beet were dwelled on. In the third part the structure of the Sugar Industry both in Turkey and in the world was taken up. As for part four the effects of cultivation of sugar beet and Sugar Industry on Turkish economy were stressed. In the fifth part in which the study was terminated the sugar policies put into effect in the world and in Turkey were considered and some recommendations towards these policies were given.