Türkiye'de televizyon yayıncılığında otomasyon
  1. Tez No: 27021
  2. Yazar: AHMET DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ BÜYÜKERŞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 305
Özet
ÖZET Bu çalışmada çağdaş teknolojilerin Televizyon yayıncılığında uygulanışı, Türkiye için Televizyon yayıncılığının otomasyon uygulama alanları araştırılmıştır. Kitle iletişimini en yaygın biçimde gerçekleştiren elektronik iletişim çağı 1889 yılında“Elektromanyetik dalgaların”keşfi ile başlar. Radyo ve TV çağın teknolojilerim kullanarak tüm dünya Üzerinde egemen toplumlar yaratmıştır. Türkiye'de TV yayıncılığının çağdaşlaştırılması, modern teknolojiden yararlanan alt yapılarının kurulması ve bunların yeterli düzeyde kullanımı“Endüstride Otomasyon”örneğinin TV yayıncılığına uyarlanması ile olabilecektir. Otomasyon bilgisayar teknolojisi doğrultusunda gelişmekte, endüstri dışında, kitle iletişimi alanında da kullanılmaktadır. Büyük basın merkezlerinin otomasyona geçmeleri kaçınılmaz olmuştur. TV yayıncılığında otomasyon, öncelikle ofis işlemlerinde, muhasebe, personel, yönetim alanında başlar ve gelişerek yayın odalarına ve yayın sonrası araştırmalara kadar yayılır. Bir TV istasyonunda otomasyon şu bölümlerde etkin biçimde kullanılabilir Ofis otomasyonu, Haber odası otomasyonu, Stüdyo ve yapım otomasyonu, Yayın otomasyonu. Otomasyonların en etkin kullanımına sahip olan haber odası otomasyonları geliştirilerek tüm diğer bölümlerin fonksiyonlarını da üstlenmişlerdir. Personel bilgileri, haberlerin toplanması, işlenmesi yayın anında kullanılan robot kameralar ve ek sistemlerin kontrolünün yanında, yayın odasındaki mevcut çoklu kaset okuyucuların otomasyon sistemi ile kontrolü çok daha etkin, hatasız, çok kanallı yayını daha az personel ve maliyet giderleri ile yapabilmeyi sağlar. Otomasyonun TV istasyonunda en etkin olduğu bölümler haber odaları ve yayın odalarıdır. Otomasyon sistemleri temelde insan sayısını azaltmak amaçlı değil daha verimli çalışmayı sağlamak, insan öğesinin gerektiği yaratıcı yapımlara daha fazla vakit ayırmak amaçlı kurulmaktadır. Türkiye'de otomasyonun en verimli biçimde kullanımı haber odalarında ve özel televizyonların yayın odalarında olabilecektir. Kablo TV yayıncılığı ve bölgesel TV yayıncılığının minimum yatırımlar ile gerçekleşmesi, reklam pazarının büyümesi otomasyon sistemlerinin TV yayıncılığına girmesi ile olabileceği sonucuna varılmış, uygulama alanı önerileri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Modern comunication age begins by the invention of“ electromagnetic waves ”in 1889. By the aim of covering all the world, modern audio- visual mass media, such as radio TV uses recent electronic and computer technology. Automation is the contemporary peak of TV broadcasting.Using this technology in Türkiye should be the basis to have a modern TV broadcasting system. Automation grows and accelerates parallel to computer technology and it is used in the field of mass communication besides industry. In print, beginning from publishing, ends by folding, automation is used. In the beginning TV broadcasting automation appears as“ office Automation ”for personnels accounting and managment applications. After a years, so the computer power and capacity is increased and different interfaces are build, automation start to use in every section of a TV broadcasting system. Uses of automation in TV broadcasting stations appears as follows... - Office Automation - Newsroom Automation - Studio and Production Automation - Broadcasting Automation Most commonly used automation type is“ Newsroom automation ”and it also covers the function of other departments. Nowadays, newsroom automation is capable of proces all personeli, accounting, security and managment data. Adding some extra interfaces, will give the chance of a complete facility control for robotic cameras, multi cart machines and other production devices. Newsrooms, newsgathering and transmitting departments uses automation much more efficiently than other departments of a TV station. Efficiency, reliabilty, security and economy are the main advantages of automation for TV broacasting. Reducing the number of staff in studio, is not the main and the only purposes for TV automation. For Türkiye Newsroom and broadcasting automations are most efficient ones, to use automation in TV broadcasting.Broadcasting automation is a way to start economic Cable and Local TV broadcasting applications in Türkiye.