Nevşehir bölgesindeki miyosen- pliyosen yaşlı efüzif, ekstrüzif volkanik faaliyetlerin incelenmesi
Investigation of miocene- pliocene effusive, extrusive volcanic activities around Nevşehir
  1. Tez No: 270216
  2. Yazar: ELİF KABADAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN AYDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Orta Anadolu Volkanik bölgesi içinde Tuz gölü ve Ecemiş fay zonları ile sınırlandırılmaktadır. Sultansazlığı baseni, Kırşehir masifi, Niğde masifi ve Tuz gölü baseni arasında yer alan çalışma alanındaki volkanik faaliyet Üst Miyosen' de başlamıştır ve Alt Pliyosen' e kadar andezitik birimler püskürtülmüştür. Alt Pliyosen' den itibaren de eksplosif yapıdaki faaliyet sonucunda ignimbritler ve lav akıntıları oluşmuştur. Bölgedeki volkanik faaliyet devamlılığını bir süre sonra yitirmiş, Kuvaterner' de yeniden ignimbiritler, lav akıntıları ve riyolitik püskürmeler şeklinde devam etmiştir.Nevşehir' den alınan volkanik birimler bölgedeki çalışmalar ve bölgenin stratigrafisi göz önüne alınarak petrografik alt gruplara ayrılmıştır. Bölgeden 38 adet volkanik kayaç örneği ve 10 adet de ignimbiritler içerisinden litik örnekleri alınarak mineralojik-petrografik ve jeokimyasal çalışmalar yapılmıştır. Bu volkanik ürünler yüksek ve orta dereceli K değerine sahip kalk-alkali karakterlidirler. Bölgede yapılan çalışmanın amacı, andezit örneklerinin oluşumları, bileşimleri hakkında bilgi sahibi olmaktır. Örneklerin bileşimi genel olarak andezit ve trakiandezit bileşimlidir. Örneklerin ana oksit ve iz element içerikleri incelendiğinde Erdaş Dağ andezitlerinden 5 tanesinin adakit bileşimli olduğu belirlenmiştir. Bölgeden alınan örneklerin yüksek LIL/HFS oranına sahip olması LIL' ce zenginleşmiş bir magma kaynağını göstermektedir. Ayrıca Th/Yb - Ta/Yb diyagramına göre örneklerin aktif kıta kenarlarında ayrıca kıtasal kirlenme ve fraksiyonel kristalleşme süreçleri sonucu oluştuğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
The study area where located in the Central Anatolia Volcanic Province, is restricted between Tuz Gölü and Ecemiş fault zones. In the region volcanic activity began in Upper Miocene and andesitic units exploded until Lower Pliocene and the region are situated between Sultansazlığı basin, Kırşehir massive, Niğde massive and Tuz Gölü basin. During Lower Pliocene and after all, ignimbrites and lava flow which are created during explosive volcanic activity. Volcanic activity lost its continuity. In Quaternary it proceeded as lava flows, ignimbirites and rhyolitic explosives.The samples, which were taken from Nevşehir, were separated petrographic units taking into consideration of previous studies and stratigraphy. In the region 38 andesites and 10 litics from ignimbrites were taken, and afterwards mineralogy-petrography and geochemistry works has been done. These volcanic products are calc-alkaline in character with mid to high potassium contents. The aim of this study is how the andesites were formed and what composition they have. The compositions of the samples are andesite and trakiandesite. 5 samples were determined adakite which were taken from Erdaş Dağ andesites when major and trace elements compositions. Due to the fact that samples of andesites have high LIL/ HFS ratios indicating a source of LIL enriched magma. Additionally, considering Th/Yb - Ta/Yb diagram it will be said the samples created in the active continental margins and also during forming samples continental contamination and fractional crystallization process were active.