Nevşehir ekolojik koşullarında azotlu gübrenin datura türlerinde verim ve alkaloid oranına etkileri üzerine araştırma
  1. Tez No: 791
  2. Yazar: MEHMET DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 23
Özet
-16- Vl-Ozet Bu çalışmada Nevşehir ekolojik koşullarında Datura stramonium ve Datura metel bitkilerinin farklı azot dozlarında yeşil yaprak verimleri ve içermiş oldukları alkoloit değişimi araştırılmıştır* Deneme Nevşehir-Karapmar'da tesadüf "blokları deneme desenine göre kurulmuştur eAraştırmada 4 farklı azot gübre dozu(0-6-8-18 kg/da) ve iki tür kullanılraıştır0Hasat tam çiçeklenmeye doğru bir kez yapıl mıştır* l^Yeşil yaprak verimi: Datura stramonium* da en yüksek yeşil yaprak verimi 871.00 kg/da Datura metel'de ise 1063«50 kg/da dır.Bu verimler 18 kg/da azot gübre dozunda elde edilmiştir.8 kg/da azot gübre dozunda Datura stramonium için: 718 «5 2 kg/da, Batura metel için ı 920 kg/da yeşil yaprak verimi elde edilmiştir o Aynı gübre dozlarında Datura metel* de, Datura stramonium' a göre daha fazla verim artışı olmuştur* 2-Drog yaprak verimi : Datura metel* de en yüksek drog verimi 18 kg/da azot dozunda 238 »1 kg/da Datura stramonium* da ise aynı azot dozunda 18 2 ©8 kg/da elde edilmiştir© 3-Drog yaprak oranları (%) : Datura stramonium '*a en yüksek değer 6 kg/da azot dozunda #23*7,Datura metel» de 18 kg/da azot dozunda 22*1 olmuştur* 4-Total alkoloit oram: a) Yaprak: Azotlu gübreleme Datura stramonium yaprakla rında alkoloit oranım art irmiş. Datura metel* de etkili olmamıştır© En yüksek alkoloit Datura metel' de 0 kg/da azot dozunda # 0*167, Datura stramonium' da 8 kg/da aZot d02UBda % QpZ3Q olmaştva^
Özet (Çeviri)
-17* SUMMARY The effects of nitrogen doses on the yield and the total alkaloid content of Datura stramonium and Datura metel were investigated under the Nevşehir environmental conditions» The experiments were conducted at Hevşehir* Each plant species were tested in randomized block design. Four doses of nitrogen were applied (0, 6, 8, IS kg/da) and two varieties of Datura has been used. The plants were harvested at full bloom. 1-Green leaf Yields: The green leaf yields of D. stramonium was highest 871 kg/da were obtained with 18 kg/da nitrogen doses applications The yields of D. metel was highest 1063 kg/da were obtained with the same nitrogen doses applications. Green leaf yields ;fwere found with 8 kg/da nitrogen doses applications,718. 5 2 kg/da with D. stramonium and 920 kg/da with D. metel. 2-Drug leaf yields? The highest drug leaf yields were found with 18 kg/da nitrogen doses applications, 238.1 kg/da with D. metel and 182.8 kg/da with D. stramonium. 3-Drug leaf rates: The highest drug leaf rate were found with 6 kg/da nitrogen doses applications, 23*7 SS with D. stramonium and 22.1 # with Da metel. 4-Total Alkaloid Contents: a) In the leaves: Alkaloid contents were increased with nitrogen applications in D. stramonium, but nitrogen applications didn't have any effect on alkaloid contents in D. metel. The alkaloid content in D. metel was highest 0.167 ^alkaloid were obtained with 0 kg/da nitrogen applications» The alkaloid content in D. stramonium was highest 0.230 % alkaloid were obtained with 8 kg/da nitrogen applications.