Nevşehir-Arafa linyitinin koklaştırılması
- Tez No: 4326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN MİRZAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Türkiye'nin kömür birikimi, taşkömürü bakımından yetersiz, linyit yatakları bakımından ise oldukça zengindir. Ülkemizde çıkarılan taşkömürü, ihtiyaçlara tam olarak cevap veremediği için, taşkömürünün sağlanmasında küçümsenmeyecek ölçüde döviz kaybı ile karşılaşılmaktadır. Bu sebeple lin yitlerin, taşkömürlerine alternatif olarak kullanılması düşünülebilir. Sunulan çalışmada, Nevşehir çevresi kömürlerinden Araf a Linyiti, Konya çevresi kömürlerinden Ermenek Linyiti ve Zonguldak - Taşkömürünün kok laşması incelendi. Başlangıçta 900° C deki kok miktarları ve kok kaliteleri tesbit edilen kömürler, daha sonra farklı sıcaklıklarda piroliz işlemine tabi tutul du. Bu sıcaklıklardaki kok miktarları, dolayısıyla uçucu madde miktarları tesbit edildi. Arafa Linyiti için bozunma sıcaklığı, yani uçucu maddelerin ayrılmaya başladığı sıcaklık 280°C olarak bulunurken, Ermenek Linyiti için 200 C, Zonguldak - Taşkömürü için ise 350°C olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
? »- Ik**,» % \ ?- >. ? v'-'^U, ".Tn 'V it ^ * i»-!* SUMMARY The Turkish lignites reserve are high, but the bituminous coal is very limited. For this reason, the need of bituminous coal is imported from the other countries, for the industries required. It is caused to the lossing of the much money in that way. Howewer the lignites can be alternated the bituminous coal used in some processes. In this study, the coal are mined from the provinces of Beyşehir, Ermenek, Nevşehir-Arafa lignites and Zonguldak bituminous coal have been examined. Firstly at 900 C, the quantity and quantity of coke from coal samples were determined. Then the pyroly sis was applied to the coal used. The quantity of coke and volatile matter were analysed at different temparatures. The temparatu re of the begining decomposition of Arafa, Ermenek and Zonguldak, in other words, the temparature of the begining of. the releasing of volatile matter from coals were found out such as 280 C, 200 C and 350 C, respectively.