Görüntü damgalama kullanılarak internet üzerinden dosya paylaşımı
File sharing on the internet using image watermarking
  1. Tez No: 270231
  2. Yazar: İHSAN GÜROCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET DEMİRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Gelişen bilgi teknolojileri telif hakları ve bilgi güvenliği ihlalini çok kolay bir hale getirmiştir. Yeni teknolojiler bilginin depolanması, kopyalanması, gereksinimlere göre yepyeni şekillere sokulması konusunda neredeyse sınırsız imkânlar sunmaktadır. Bunun yanında, elektronik bilgilerin hareketlerini kontrol etmek neredeyse olanaksız olup, doğal olarak hak sahipleri haklarının dijital ortamda yasalar tarafından yeterince korunamadığından şikâyet etmektedirler. Bu nedenle dijital ortamda eser sahiplerinin haklarının korunması için yasalara ek olarak bazı yöntemler ve araçlar kullanılmaktadır.Bu çalışmada, telif hakkı koruma yöntemlerden biri olan sayısal damgalama yöntemi kullanılarak internet üzerinden bir dosya paylaşım sitesi tasarlanmıştır. Hazırlanan bu web sitesinde dosyalar özgürce dağıtılacak ancak; sitedeki herhangi bir dosyayı izinsiz olarak alacak olan kişinin o dosyayı sahiplenmesine engel olunacak bir sistem tasarlanmıştır. Bu yöntem kullanılarak telif haklarının korunması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Devoloping information techologies paves the way for violation of copyright and information security. New technologies give information almost unlimited opportunities for storing, copying, making new styles according to needs. In addition, it is impossible to control electronic data transaction; thus, rightful owners complain about unsufficient protection of their rights in digital media by law. On these grounds, in order to protect the benefits of rightful owners, some tools and techniques are utilized in digital media in addition to laws.In this study, a website is designed for file sharing over the internet by using digital watermarking which is one of the techniques of copyright protection. In our website, designed, files are normally freely distrubuted but unauthorized rightful ownership is not allowed. By using this method it is intended to protect copyrights.