Ayrık kosinüs dönüşümü ve ayrık dalgacık dönüşümü tabanlı gri-seviye ve renkli resim damgalama yöntemlerinin geliştirilmesi
Development of discrete cosine transform and discrete wavelet transform based gray-level and color image watermarking methods
- Tez No: 476201
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yıllarda internet ve mobil teknolojilerin gelişmesi ile birlikte, çoklu-ortam dokümanlarının telif hakkının korunması önem kazanmıştır. Sayısal görüntü ve video gibi çoklu-ortam dokümanlarının korunmasında sayısal damgalama en çok ilgilenilen yöntem olmuştur. Bu tez çalışmasında Ayrık Kosinüs Dönüşümü (AKD), Ayrık Dalgacık Dönüşümü (ADD) ve Arnold Dönüşümü kullanılarak gri-seviyeli ve renkli resim damgalama yöntemleri önerilmiştir. Bu damgalama yöntemlerinde eklenecek damgalar dört eşit parçalara ayrılmıştır. Saldırılara karşı damgalama yöntemlerinin dayanıklılığını artırmak için bu parçaların her biri damga eklenecek resimlerin ADD işlemi sonucunda elde edilen dört ayrı bantlarının farklı alt bölgelerine gizlenmiştir. Önerilen yöntemlerin başarımını değerlendirmek için damgalanmış resimlere doğrusal ve doğrusal olmayan saldırılar uygulanmıştır. Deneysel sonuçlar önerilen yöntemlerin saldırılara karşı dayanıklı olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte damgalanmış resimlerin kalitelerinin korunduğu da görülmüştür. Bu tez çalışmasında ayrıca ADD uzayında farklı bölgelere damga ekleme işleminde önerilen gri-seviyeli damgalama yönteminin başarımı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to the development of the internet and mobile technologies in recent years, the protection of the copyright of multimedia documents has become importance. Digital watermarking has become the most popular method for protecting multimedia documents such as digital images and video. In this thesis, gray-level and color image watermarking methods are proposed using Discrete Cosine Transform (DCT), Discrete Wavelet Transform (DWT) and Arnold Transform. In these watermarking methods, the watermarks to be embedded are segmented into four equal-sized parts. In order to increase the robustness of watermarking method against the attacks, each one of these parts have been embedded inside different sub-regions of the four separate bands that have been obtained as a result of DWT processing of the cover images. Linear and nonlinear attacks have been applied to the watermarked images to evaluate the performance of the proposed methods. Experimental results have shown that the proposed methods are robust to the attacks. It is also observed that the quality of the watermarked images has been preserved. In addition in this thesis, through watermark embedding process for different DWT domain regions, the success of the proposed gray-level watermarking method is evaluated.