Koçali karmaşığı triyas yaşlı pelajik istiflerinin radyolarya biyostratigrafisi ve taksonomisi, Güneydoğu Anadolu
Radiolarian biostratigraphy and taxonomy of the triassic pelagic sequences of the kocali complex, SE Anatolia
  1. Tez No: 270256
  2. Yazar: SEDA UZUNÇİMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR KAĞAN TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Çalışma alanı Adıyaman ili, kuzeybatı, kuzey ve kuzeydoğusunda yer almaktadır. Çalışmanın amacı Koçali Karmaşığı'na ait Geç Triyas yaşlı Radyolarya faunasının biyostratigrafisinin ve sistematiğinin ortaya konulmasıdır. Bu çalışma kapsamında Koçali Karmaşığı'na ait Konak ve Tarasa birimlerinin kaya birimleri incelenmiş ve altı adet ölçülü stratigrafik kesit alınmıştır.Koçali Karmaşığı'nın Konak ve Tarasa birimlerine ait volkano-sedimanter istiflerden ölçülen altı adet kesitten toplam 105 adet örnek derlenmiştir. Bu örneklerin 56 adeti volkanik, 49 adeti ise çökel kayaçlardan alınmıştır. Sedimanter kayaçlardan derlenen örneklerin 20 adetinden Radyolarya faunasına ait toplam 44 adet cinse ait 89 adet tür tanımlanmıştır. Tanımlanan faunalar içinde bir cins (Adiyamanium) ve dört tür (Monocapnuchosphaera kocaliensis, Paronaella speciosa, Ferresium okuyucui ve Adiyamanium crassum) ilk kez adlandırılmıştır. Elde edilen Radyolarya faunası üzerinde detaylı çalışmalar yürütülmüş ve dünyanın farklı bölgelerinde yapılan çalışmalar ile karşılaştırılarak istiflerin orta Karniyen ? Resiyen yaş aralığında oluştuğu tespit edilmiştir.Elde edilen yaş verileri önceki çalışmalarla karşılaştırıldığında karmaşığın çökelim yaşınının daha önce belirtilen yaşlardan daha yaşlı olduğu ve Geç Triyas döneminde Koçali Karmaşığı'nda yoğun bazik volkanik faaliyetin meydana geldiği belirlenmiştir. Litolojik özellikleri, yaş konakları ve Radyolarya faunası göz önüne alındığında Koçali Karmaşığı'nın Konak ve Tarasa birimleri, GB Anadolu'da yer alan Antalya Napları'nın Alakırçay Napı'yla deneştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Study area is located at the northwest, north and northeast of Adıyaman city. The purpose of the study is to clarfiy the biostratigraphy and systematics of the Radiolarian fauna of the Upper Triassic strata of the Kocali Complex. In this study, the Konak and the Tarasa units of the Kocali Complex have been studied by six stratigraphic sections.From the six measured sections of volcano-sedimentary sequences of the Kocali Complex, a total of 105 samples have been collected of which 56 samples from volcanic rocks and 49 samples from pelagic rocks. Twenty samples collected from pelagic rocks yielded radiolarian faunas including a total of 89 taxa belonging to 44 genus. In these faunas, one genus (Adiyamanium) and four species (Monocapnuchosphaera kocaliensis, Paronaella speciosa, Ferresium okuyucui and Adiyamanium crassum) are determined as new. Based on the detailed studies on the Radiolarian faunas, it can be suggested that the ages of these sequences range from middle Carnian to Rhaetian.This age assgnment reveals that the depositional age of this complex is older than previous suggestions and during Late Triassic widespread volcanic activities took place in this complex. When lithological characteristics, age intervals and radiolarian faunas of this complex are compared with the other units, it can be suggested that the Konak ve the Tarasa units of the Kocali Complex has great similarities with the characteristics of the Alakircay Nappe of the Antalya Nappes in SW Turkey.