Andrena fabricius, 1775 (Hymenoptera: Andrenidae) cinsi arıların Türkiye'deki biyolojik çeşitliliğinin ve yayılışının belirlenmesi
Determination of biodiversity and distribution of the bees of genus Andrena fabricius,1775 (Hymenoptera: Andrenidae) in Turkey
- Tez No: 270257
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışmada Andrena cinsine ait arıların Türkiye'deki tür çeşitliliği ve dağılımları belirlenmeye çalışılmıştır. Türkiye genelinde 1421'i dişi, 397'si erkek olmak üzere toplam 1818 örneğin alt cins ve tür teşhisleri yapılmıştır. Morfolojik tür teşhis çalışmalarının sonucunda 38 alt cinse ait 134 tür ve 4 alt tür tespit edilmiştir. Coğrafik bölgeler belirlenen tür sayılarına göre sıralandığında; İç Anadolu bölgesi 84 tür ile ilk sırada yer almıştır. Sıralama Ege (79), Akdeniz (67), Marmara (30), Karadeniz (22), Güneydoğu Anadolu (17) ve Doğu Anadolu (6) bölgeleri şeklinde devam etmiştir. Mevcut alt cinslerin ve türlerin tanı anahtarları oluşturulmuştur. Türlerin Dünya ve Türkiye'deki yayılışları hakkında bilgi verilmiştir. Ellidokuz türün erkeğine ait genital organ yapısının ayrıntılı çizimi yapılmıştır. İlk defa bu çalışmayla 3 Andrena türünün, A. (Leucandrena) mistrensis, A. (Truncandrena) delphiensis ve A. (Ulandrena) schulzi ülkemizde var olduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the determination of biodiversity and distribution of the bees of genus Andrena in Turkey was investigated. Total 1818 bee specimens including 1421 females and 397 males were identified at subgenus and species level. As a result of morphological studies, 134 species and 4 subspecies belong to 38 subgenus were identified. When geographic regions listed in order to the number of species, Central Anatolia had the highest number and followed with Aegean (79), Mediterranean (67), Marmara (30), Black Sea, South East Anatolia and East Anatolia respectively. Identification key to the established subgenus and species was constituted. It was informed about the distribution of the species in Turkey and in the world. Structure of the genital organs belong to 59 male specimens were drawn in detail. As a first record, 3 new Andrena species, A. (Leucandrena) mistrensis, A. (Truncandrena) delphiensis and A. (Ulandrena) schulzi, were identified in Turkey.