Belli özelliklere sahip bir sınıf fonksiyonel uzayların incelenmesi
Investigation of a class of functional spaces possesing certain properties
  1. Tez No: 270265
  2. Yazar: UĞUR SERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAMAL SOLTANOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, lineer olmayan diferansiyel denklemlerin incelenmesiyle ortaya çıkanbir sınıf fonksiyonel uzayların bazı özellikleri ile onların bilinen uzaylarla aralarındakibağlantılar incelenmiştir. Birinci bölümde, incelediğimiz fonksiyonel uzaylar tanıtılarakbu uzayların hangi denklemlerin incelenmesi sonucu ortaya çıktığı üzerinde durulmuş,bu denklemler ve uzaylar üzerine yapılmış çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde,bu çalışmada kullanılan genel ve özel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde gözönünealınan uzayların kendi aralarında, Lebesgue ve Sobolev uzayları arasındaki bağlantılarınincelenmesi için gerekli integral eşitsizlikler yeterli koşullar elde edilerek ispatlanmıştır.Bu esitsizlikler Cm sınıfından olan fonksiyonlar için tek boyutlu durumda ve çok boyutlu durumda olmaküzere iki alt bölümde incelenmiştir. Dördüncü bölümde, S- uzaylarının bazı özellikleri ve bu uzayların Sobolev uzayları ile olan bağlantıları tek boyutlu durum ve çok boyutlu durum için iki ayrı alt bölümde incelenmiştir. Ayrıca yeterli koşullar elde edilerek bu uzayların sadece Lebesgue uzaylarının değil Sobolev uzaylarının da alt kümeleri olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Some properties of a class of functional spaces which arise by investigation of nonlineardifferential equations and the relations of these spaces with familiar spaces is investigatedin this work. In the first section, the functional spaces that we investigate areintroduced and the differential equations which generate these spaces are cited. Alsothe studies done on these equations and spaces are mentioned. In the second section,general and specic informations used in this work is given. In the third section, somenecessary integral inequalities are proved to investigate the relation of considered spaceswith each other and with Sobolev spaces by obtaining sufficent conditions. These inequalitiesare investigated for the functions that belong to class of Cm in two subsection, in case of one dimesional and in case of multidimensional. In the fourth section, some features of S-Space and the relations of these spaces with Sobolev spaces are inspected in two subsection, in case of one dimesional andin case of multidimensional. Furthermore by obtaining sufficent conditions, it is shown that these spaces are not just subsets of Lebesgue spaces also subsets of Sobolev spaces.