Başkent Üniversitesi Bağlıca Yerleşkesinin (Ankara) florası
Flora of Bağlıca Campus of Başkent University (Ankara)
  1. Tez No: 270264
  2. Yazar: DEMET TÖRE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK ERİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada Başkent Üniversitesi Bağlıca yerleşkesinin (Ankara) florası araştırılmıştır. İnceleme alanına Mart 2008 ve Ağustos 2009 tarihleri arasında yapılan 26 gezi sonucu 779 bitki örneği toplanmıştır. Bu örneklerin değerlendirilmesi ile doğal olarak yetişen 51 familya ve 216 cinse ait, 373 tür (382 takson) tespit edilmiştir. Kültür bitkisi olarak ise 45 takson saptanmıştır.Çalışma alanından saptanan 382 taksonun tamamı Spermatophyta divizyosuna aittir. Gymnosperm alt divizyosu 1 takson, Angiosperm alt divizyosu 381 takson içermektedir. Angiospermlerin 334 tanesi Dicotyledonae, 47 tanesi Monocotyledonae sınıfına aittir.Alanın florasını oluşturan bitkilerin 63' ü (% 16.5) Türkiye için endemiktir.Fitocoğrafik bölgesi belirlenebilen 154 taksondan 119' u (% 31.2) İran-Turan bölgesine, 20' si (% 5.2) Akdeniz ve 15' i (% 3.9) Avrupa-Sibirya fitocoğrafik bölgesine dahildir. Çok bölgeli veya bölgesi bilinmeyen 228 takson ise % 59.7 oranındadır.En çok taksona sahip familyalar: Asteraceae 52 (%13.6), Fabaceae 44 (%11.5), Lamiaceae 33 (%8.6), Brassicaceae 32 (%8.4), Poaceae 28 (%7.3), Caryophyllaceae 18 (%4.7), Boraginaceae 17 (%4.5), Scrophulariaceae 16 (%4.2) ve Apiaceae / Liliaceae 15 (%3.9) takson iken, en çok taksona sahip cinsler ise Astragalus 19 (%5.0), Salvia 11 (%2.9), Centaurea 10 (%2.6), Veronica 8 (%2.1), Euphorbia 6 (%1.6), Alyssum / Consolida / Convolvulus 5 (%1.3) ve Papaver / Onobrychis 4 (%1.0) şeklinde sıralanabilir.Bu çalışma sonucunda inceleme alanı ile yakın çevresinde yapılmış olan çalışmalar fitocoğrafik bölge elementleri ve endemizm yönünden karşılaştırılmıştır. Ayrıca Jaccard benzerlik indeksi kullanılarak alanlar takson benzerlikleri yönünden karşılaştırılmıştır.Araştırma alanında tespit edilen tüm taksonların Raunkiaer'e göre hayat formu kategorileri verilmiştir.Araştırma alanının bulunduğu B4 karesi için 3 yeni kayıt bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research concerned with the flora of Başkent University Bağlıca Campus (Ankara). 779 plant specimens were collected between 2008 March and 2009 August in 26 field trips to research area. 373 species (382 taxa) of natural plants belonging to 216 genera and 51 families were determined. Except for these, 45 taxa are the cultivated ones.All of the 382 taxa belong to Spermatophyta. Gymnospermae has 1 taxon and Angiospermae has 381 taxa. 334 of the Angiosperm taxa belong to Dicotyledoneae, and 47 taxa belong to Monocotylodoneae.63 taxa (16.5 %) are endemic to Turkey.The distribution of the phytogeographical elements is as follows: Irano ? Turanian 119 (31.2%), Mediterranean 20 (5.2%), Euro ? Siberian 15 (3.9%), pluriregional or phytogeographically unknown 228 (59.7%).The largest families are: Asteraceae with 52 taxa (13.6%), Fabaceae with 44 taxa (11.5%), Lamiaceae with 33 taxa (8.6%), Brassicaceae with 32 taxa (8.4%), Poaceae with 28 taxa (7.3%), Caryophyllaceae with 18 taxa (4.7%), Boraginaceae with 17 taxa (4.5%), Scrophulariaceae with 16 taxa (4.2%) and Apiaceae / Liliaceae with 15 taxa (3.9%). The largest genera are Astragalus with 19 taxa (5.0%), Salvia with 11 taxa (2.9%), Centaurea with 10 taxa (2.6%), Veronica with 8 taxa (2.1%), Euphorbia with 6 taxa (1.6%), Alyssum / Consolida / Convolvulus with 5 taxa (1.3%) and Papaver / Onobrychis with 4 taxa (1.0%).The results of our research are compared with the studied neighboring areas in means of phytogeographic element rates and endemism. Also taxa similarity is compared by Jaccard similarity index.The life form categories are given by using the Raunkiaer's system.Three new species are recorded new for the square B4.