Yeraltı su kaynaklarının analizi ve modellenmesinde grafik işlem birimlerinin (GPU) kullanılması
Groundwater analysis and modelling on graphical processing unit
- Tez No: 270272
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HARUN ARTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Yeraltı su kaynaklarının modellenmesi, kısmi diferansiyel denklem dizgelerinin çözülmesini gerektiren bir konudur. Bu konuda pek çok yazılım geliştirmiştir, ancak bu yazılımların büyük dizgeleri modellemede tatmin edici başarım gösteremedikleri görülmektedir.Bu yazılımların çalışma zamanında iyileştirme sağlanması, uygun algoritmaların koşut mimarilerde gerçekleştirilmesi ile mümkündür. Ancak bilgisayar kümeleri gibi yüksek maliyetli donanımlar gerektiren gerçekleştirimlere sadece küçük bir kullanıcı kesimi erişebilmektedir. Vektör bilgisayar benzeri yapılara sahip olan Grafik İşlem Birimleri (GİB) kullanarak bu hızlandırmaların ucuz maliyetle son kullanıcıya ulaştırılması mümkündür.Tez çalışmasında, yeraltı su kaynaklarının modellenmesinde yaygın olarak kullanılan MODFLOW yazılımı incelenmiştir. Yazılımda dar boğaz oluşturan iki önkoşullandırma algoritması ile eşlenik gradyan yöntemi GİB üzerinde gerçekleştirilmiştir. Geliştirilen yöntem mevcut uygulama ile başarım açısından karşılaştırılmış ve sonuçları tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ground-water flow modelling is a subject which deals with partial differential equation systems. Many applications are developed to solve these equations; however these applications cannot model large ground-water systems with satisfactory performance.Algorithms can be implemented on parallel architectures to speed-up the modelling process. Execution time can be reduced by parallelization of the applications; however such implementations on computer clusters can reach to a little extent of end-users. By using relatively low cost Graphical Processing Units (GPU), which have vector computer-like architectures, it is possible to deliver speed-ups to the end-user.In this thesis, a widespread used ground-water flow simulation software, MODFLOW is examined. Preconditioned conjugate gradient method and two preconditioning algorithms are implemented on a GPU, which are the bottlenecks of the application. GPU implementation?s performance is compared with respect to the current application.