Poli(vinilferrosen) / poli (3,4-etilendioksitiyofen) kompozit kaplı elektrodun elektrokimyasal olarak hazırlanması ve karakterizasyonu
Electrochemical preparation and characterization of poly(vinylferrocene) / poly (3,4- ethylenedioxythiophene) composite coated electrode
  1. Tez No: 270273
  2. Yazar: MİNE ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ÖZÇİÇEK PEKMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada metilenklorür ortamında poli(vinilferrosenyum)perklorat (PVF+ClO4-) redoks polimeri ile poli(3,4-etilendioksitiyofen) (PEDOT) iletken polimeri kullanılarak (PVF+ClO4-/PEDOT) kompozit film Pt elektrot üzerine elektrokimyasal olarak sentezlenmiştir. PVF+ClO4- ın elektron transfer medyatörü özelliği ile PEDOT iletken polimerinin bozunmaya karşı dayanıklı ve katkılandığında oldukça iletken oluşu, bu iki polimerin bir araya getirilerek kompozit film hazırlanmasına neden olmuştur. Bu amaçla PVF+ClO4- / PEDOT kompozit filmi 0.100 M TBAP / 1.00 mg mL-1 PVF/ 10 mM EDOT içeren metilen klorür çözeltisinde 100 mV/s tarama hızı ile 0.2 V ile 1.8 V (vs. Ag/AgCI) aralığında potansiyel taraması yapılarak biriktirilmiştir. Kompozit film, dönüşümlü voltametri, EIS, UV- vis, FT-IR, SEM ve iletkenlik ölçümleri kullanılarak karakterize edilmiştir. Homopolimerler ve kompozit film kaplı elektrotlar ile indirgenmiş filmlerin UV-vis spektrumları karşılaştırıldığında, PVF+ClO4- ve PEDOT polimerlerinin elektrot yüzeyine aynı anda biriktirilmesi sayesinde, kompozit film içindeki PVF+ClO4- polimerinin, PEDOT polimeri içinde hapsolduğu belirlenmiştir. EIS sonuçlarına göre, kompozit filmde PVF+ClO4- ın bulunması filmin elektron transfer kapasitesini iyileştirmiştir. Kompozit filmin uygulanabilirliği için, önemli bir antioksidan olan askorbik asit amperometrik I-t yöntemiyle tayin edilmiştir ve pH 7 fosfat tampon ortamında gözlenebilme sınırı 66.7 µM, doğrusal çalışma aralığı 0.22- 216 mM olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this work poly(vinylferrocenium)perchlorate/Poly(3,4-ethylenedioxythiophene) (PVF+ClO4-/PEDOT) composite film was synthesized electrochemically on Pt electrode in methylene chloride medium. Due to behaviors as an electron transfer mediator of PVF+ClO4- with high conductivity and stability of PEDOT combined to prepare composite film. In that purpose, composite film was deposited from the solution mixture of both PVF and 3,4-ethylenedioxythiophene (EDOT) i.e. 0.100 M TBAP / 1.00 mg mL-1 PVF/ 10 mM EDOT, by scanning the potential between 0.2 V and 1.8 V at 100 mV s-1 scan rate. Composite film was characterized by cyclic voltammetry, EIS, UV- vis, FT-IR, SEM and conductivity measurements. When coated homopolymers and composite films were compared with reduced films of those UV- vis spectrum, PVF+ClO4- and PEDOT polymers were codeposited, PVF+ClO4- was not stripping from the composite film due to encapsulation. When It was observed from EIS results that PVF polymer improved the electron transfer efficiency in composite film. Applicability of the composite film was investigated by an important antioxidant molecule, ascorbic acid, using amperometric I-t method. Limit of detection and linear range were found 66,7µM and 0.22 ? 216 mM in pH 7 phosphate buffer solution, respectively.