Çoklu doğrusal regresyon modellerinde çoklu kuşkulu gözlemlerin analizi
Analysis of multiple influential observation on the multiple linear regression models
- Tez No: 270275
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNİZ TOKTAMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, çoklu doğrusal regresyon modellerinde çoklu kuşkulu gözlemlerin belirlenmesi için kullanılan yöntemlerin tanıtılması ve gerçek bir veri kümesi üzerinde uygulama yapılarak çoklu kuşkulu gözlemlerin etkilerinin incelenmesidir.Bu çalışmada çoklu kuşkulu gözlem belirlemede kullanılan yöntemlerden, artıklara dayalı yöntem, genelleştirilmiş Cook uzaklığı, genelleştirilmiş Welsch uzaklığı, genelleştirilmiş Welsch-Kuh uzaklığı, genelleştirilmiş düzeltilmiş Cook uzaklığı, genelleştirilmiş Andrews-Pregibon istatistiği, genelleştirilmiş varyans oranı, genelleştirilmiş Cook-Weisberg istatistiği ve rankı etkileyen gözlemlere dayanan bir yöntem incelenmiştir.Uygulama verisi olarak ülkemizdeki illere ait asayiş suç oranları alınmış ve Braithwaite'ın 2005 yılında önerdiği ?Birleştirici Utandırma Teorisi? yardımı ile bir toplumda meydana gelen suçu ve suç oranlarını açıklamak için regresyon çözümlemesi yapılmış ve çoklu kuşkulu gözlemlerin etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to introduce methods using to determine multiple influential observations in multiple linear regression models and examine the effects of multiple influential observations with an application on a real data set.In this study, a measure based on residuals, the generalized Cook distance, the generalized Welsch distance, the generalized Welsch-Kuh distance, the generalized, modified Cook distance, the generalized Andrews-Pregibon statistic, the generalized variance ratio, the generalized Cook-Weisberg statistic and a measure based on rank-influential points which used to determine the multiple influential observations are examined.For application data, the ratio of public order crimes of 81 province in our country are taken and the regression analysis were made with help of ?Reintegrative Shaming Theory? is proposed by Braithwaite in 2005 for explaining a crime and crime ratio occurring in the community and the multiple influential observations? influences are investigated.