Türkiye Bombus (Hymenoptera: Apidae, Bombus latreille) türleri sistematiğinde geometrik morfometrik yöntemlerin kullanılması
Using of geometric morphometric methods on the systematics of the Bombus species (Hymenoptera: Apidea, Bombus latreille) in Turkey
  1. Tez No: 270286
  2. Yazar: ÇİĞDEM ÖZENİRLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET MURAT AYTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bombus arıları Apidae familyası içinde yer alan böceklerdir. Dünyada yaklaşık 250 türü bulunan Bombus cinsi, batı Palearktik'te 121 tür ile temsil edilmektedir. Türkiye sahip olduğu 48 tür ile Bombus faunası açısından bu bölgedeki en zengin ülkedir. Morfolojik olarak oldukça monoton bir taksa olan Bombus içinde sistematik açıdan sorunlu gruplar bulunmaktadır. Bu çalışmada da, bu sorunların çözümü için yeni yaklaşımlar geliştirebilmek adına, farklı Insecta grupları ile yapılan çalışmalarda anlamlı sonuçlar veren Eliptik Fourier analizleri (EFA) denenmiştir. Bombus sistematiğinde bu yöntem ilk kez uygulanmıştır. Bu kapsamda Bombus sistematiğinde çok önemli bir karakter olan erkek genital organ morfolojisi kullanılmıştır. Ayrıca erkek bireylerin sağ ön kanatlarında submarginal ve medial hücrelerde EFA uygulanmıştır. Bombus türleri sistematiğinde kullanışlı ve pratik bir yöntem olan landmark tabanlı geometrik morfometrik çalışmalar da EFA uygulamaları yapılan bireylerde denenmiştir. Bulgular istatistiksel olarak analiz edilerek önceki araştırmalar ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bumblebees are the insects which are members of Apidae family. Genus Bombus, which has 250 species all over the world, are represented by 121 species in western Palearctic. Turkey is the richest country in this area with its 48 Bombus species. Bombus taxa, which are morphologically monotone, have some groups with some problems in terms of systematics In prospect of solving the problems in Bombus systematics, elliptic Fourier analysis (EFA), which supplied significant results in different groups of Insecta, was used in this study. This method has never been performed previously in Bombus systematics. Within this context, morphology of male genital organ which is a key character in Bombus systematics was analysed. Furthermore, submarginal and medial cells in right fore wings of male specimens were examined by EFA. Landmark based geometric morphometric analyses which are useful and practical methods for Bombus systematics were also applied to the specimens which were analysed by EFA. Results were statistically analysed and discussed with previous studies