Türkiye ölümlülük yapısının Lee-Carter ve bulanık Lee-Carter ile modellenmesi
Modelling of Turkish mortality with Lee-Carter and fuzzy Lee-Carter
  1. Tez No: 270287
  2. Yazar: FURKAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL SUCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Demografi, İstatistik, Actuarial Sciences, Demography, Statistics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aktüerya Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmanın amacı, ölüm hızlarının modellenmesinde yaygın olarak kullanılan Lee-Carter modeli ve alternatif olarak geliştirilen bulanıklaştırılmış Lee-Carter modeli ile Türkiye ölümlülüğünün modellenmesi ve yöntemlerin performanslarının karşılaştırılmasıdır.Bu çalışmada öncelikle ölümlülük, Lee-Carter modeli ve bulanık kümeler hakkında genel bilgiler verilmiş, ardından ise Lee-Carter modeline bulanık kümeler tekniği ile yapılan yaklaşım sunulmuştur. 1930-2000 yılları arası cinsiyet ayrımındaki Türkiye genel nüfus sayımları verisinden ölüm hızlarının elde edilebilmesi için önce gerekli düzeltmeler yapılmış, daha sonra ise Preston-Bennett Yöntemi kullanılarak elde edilen düzeylere karşılık gelen model hayat tablolarından tahmini ölüm hızları, sayım yılları ve ortaları için belirlenmiştir.Ara yıllara ilişkin ölüm hızları ise regresyon modelleri kurularak tahmin edilmiştir. Belirlenen ölüm hızları, her iki yöntem ile ayrı ayrı modellenmiş ve 20 yıllık öngörüleri yapılmıştır.Her iki yaklaşımdan elde edilen sonuçlar karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the performance results of Lee-Carter model, which is a common method for modelling death rates, and alternatively developed model which uses fuzzy approaching methods called fuzzy Lee-Carter model and modelling the mortality of Turkey.In this study, firstly concepts of mortality, Lee-Carter Model and fuzzy sets are introduced and secondly fuzzy approach for Lee-Carter method with fuzzy sets techniques have been represented. To obtain mortality rates from Turkish census datas between 1930 and 2000 years for both sexes, after some necessary adjustments have been made, mortality rates for the middle of census years with levels of model life tables are estimated using Preston-Bennett technique, and for between census years, regression models have developed. Estimated death rates are modeled and forecasted for 20 years with both Lee-Carter model and fuzzy Lee-Carter model.The results of both methods are compared and assessed.