Türk eğitim sisteminde evrim
Evolution in Turkish education system
  1. Tez No: 270306
  2. Yazar: SUZAN SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SORAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı ilköğretim ve ortaöğretim kurumlarında okutulan ders kitaplarında evrim konusunun hangi içerik ve kapsamda verildiğini tespit etmektir. Bu amaç doğrultusunda ilköğretim ve ortaöğretim fen bilgisi ve biyoloji ders kitapları incelenmiştir. 10. sınıf biyoloji ders kitaplarında canlıların oluşumuna alternatif olarak yaratılış görüşüne yer verildiğinden olası çelişkileri tespit etmek amacıyla ilköğretim ve ortaöğretimde okutulan din kültürü ve ahlak bilgisi ders kitapları da araştırma kapsamında incelenmiştir. Aynı zamanda ortaöğretimde öğrenim gören öğrencilerin evrimle ilgili bilgilerinin ne düzeyde olduğunu tespit etmek amacıyla bir bilgi testi hazırlanmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda, evrim konusuna sadece 8. sınıf fen bilgisi ve 10. sınıf biyoloji ders kitaplarında yer verildiği tespit edilmiştir. Ders kitaplarında evrim konusuna kapsam ve içerik bakımından yeterince değinilmediği, evrim konusu ile ilgili bilgilerin bir biri ile çeliştiği tespit edilmiştir. Uygulanan bilgi testi sonucunda da öğrencilerin evrim konusunda yeterince bilgi sahibi olmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study how evolution subject worked up in the textbooks of the primary education and secondary education depend on Ministry of Turkish National Education. In respect to this purpose, science and biology textbooks of the primary education and secondary education had been examined. In 10th class, biology textbooks worked up emergence of live subject. For this reason religious culture and moral knowledge textbooks examined too. At the same time a test composed had been prepared because of measuring student?s knowledge level about evolution. After studies evolution subject worked up only in class 8 science textbooks and class 10 biology textbooks. Evolution subject did not study detailed in textbooks and some contradictions are evident. After success test applied we found that the students did not know enough about evolution subject.