The national education board conferences and political transition: 1939-1960
Milli eğitim şuralari ve siyasi intikaller: 1939-1960
  1. Tez No: 206504
  2. Yazar: SARAH CARPENTER KILINÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BUĞRA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez, tek partili sistemden çok partili sisteme geçiş dönemindeki milli eğitim sisteminde devamlılık ve değişikliği incelemek amacıyla, özellikle, 1940'lı ve 1950'li yıllarda yapılan Milli Eğitim Şuraları nın raporlarını içermektedir. Şuralar, araştırmacılar tarafından genellikle Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki en kritik eğitim meselelerini yansıtan bir ayna olarak kullanıldılar. Bu tez, Şuralarda tartışılan konuların dönemin en önemli noktaları olduğunu varsaymadan, Şuraların niteliğini daha eleştirel bir yaklaşımla inceliyor. Tezin amacı, içinde çok önemli toplumsal değişikliklerin yer aldığı yirmi yıllık bir dönemde Şuraların rolü, görevi ve algılanışının nasıl bir evrim geçirdiği detaylarıyla incelemektir. Bu amaç doğrultusunda, çalışma, Cumhuriyetin doğuşundan 1960 yılında gerçekleşen askeri darbeye kadar eğitim alanındaki gelişmelere ve eğitim sistemini milliyetçilik doğrultusunda biçimlendirme çabalarına odaklanıyor. Bunun yanısıra, Milli Eğitim Şuralarının içerikleri daha ayrıntılı ve eleştirel bir yaklaşımla tartışılıyor. Bu doğrultunda, Şuraların din eğitimi, meslek okulları, köy enstitüleri ve eğitimde demokrasi gibi konular hakkında Milli Eğitim Bakanlığına yaptıkları önerilerin ne kadar dikkate alınmış olduğu inceleniyor. Şura önerlerinin genel olarak hükümet politikalarına bir ölçüde yansımış olmalarına rağmen, bazı durumlarda aksi yönde gözlemler yapmak da mümkün olmaktadır. Sonuç olarak, Şuraların incelenmesi Türkiye Cumhuriyeti eğitim tarihine ışık tutabilecek niteliktedir. Ama bu, sadece önerilerin içeriğine bakarak değil, tartışmaların bağlam ve arka plan dikkate alındığında değerlendirilebilecek bir imkandır.
Özet (Çeviri)
This thesis uses the published reports that represent the National Education Board Conferences (Milli Eğitim Şuraları) as a means of exploring both change and continuity in the national system of education during mainly the 1940?s and 1950?s specifically within the context of the political transition between the single-party and multi-party periods. Too often, these Conferences have been utilized as mirrors that simply reflect the most critical issues of education throughout Republican history, while this is an oversight. What this thesis proposes to do is, without assuming that the selected topics of discussion during the Conferences are the most central points of the time, to take a more critical approach towards the character of the Conferences and delve into the details of how the roles, functions, and perceptions of the Conferences evolved within two very dynamic decades. While the contextual portion of the thesis focuses on producing a framework surrounding the general educational developments from the birth of the Republic to the military intervention of 1960 and focusing on the push for a nationalistic system of schooling, the section aiming to be critical examines more specific aspects of the Board Conferences themselves. The following chapters will also briefly analyze the weight of the Board?s advisory role to the Ministry of Education on issues of religion, technical schooling, the Village Institutes, and democracy in education. It will then be argued that while the Board?s suggestions are generally reflected in governmental policy, there are significant cases in which the advice of the Board and laws and regulations do not correspond. Finally, this thesis will demonstrate that while the Conference reports contain a plethora of information that gives valuable insight into the growth of a nation, the entity itself that can and should be analyzed for not only outcomes, but for the behind-the-scenes perspective as well.