Bazı çevresel östrojenlerin Drosophila melanogaster'de gelişim biyolojisi ve ömür uzunluğu üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of some environmental estrogens on the development and longevity in Drosophila melanogaster
  1. Tez No: 270315
  2. Yazar: EMEL ATLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HACER ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışmada, en önemli çevresel östrojenler (endokrin bozucular) olan bisfenol A (BPA), 4-nonilfenol (4-NP) ve 4-tert-oktilfenol (4-tert-OP)'ün Drosophila melanogaster'in gelişim biyolojisi (gelişim dönemleri, ortalama yavrudöl sayısı, eşey oranı, yumurta verimi) ve ömür uzunluğuna etkileri araştırılmıştır. Drosophila melanogaster larvalarına söz konusu maddeler 0.1mg/l, 1mg/l ve 10mg/l'lik dozlarda uygulanmış ve sonuçlar kontrol gruplarıyla karşılaştırılmıştır.Gelişim dönemlerinin izlenmesi deneyinde, Drosophila larvalarına belirlenen dozlarda BPA, 4-NP ve 4-tert-OP uygulanmış ve larvadan pupaya, pupadan ergine geçiş süreleri ve sayıları tespit edilerek kontrol gruplarıyla karşılaştırılmıştır. Uygulanan maddelerin tüm dozlarında larvadan pupaya, pupadan ergine geçiş yüzdelerinde istatistiksel olarak fark gözlenmemiştir (p>0.05). Bisfenol A'nın uygulanan tüm dozlarında ortalama pupalaşma ve erginleşme süreleri kontrol gruplarına göre uzamıştır (p0.05). Uygulanan maddelerin tüm dozları eşey oranında anlamlı bir değişime yol açmamıştır (p>0.05). BPA, 4-NP ve 4-tert-OP'nin günlük ortalama yumurta verimine etkileri, uygulama görmüş larvalardan gelişen Drosophila dişilerinde araştırılmış ve bu maddelerin tüm dozlarının yumurta verimini kontrole göre azalttığı (p0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of bisphenol A (BPA), 4-nonylphenol (4-NP) and 4-tert-octylphenol (4-tert-OP), which are the most important environmental estrogens (endocrine disrupters), on the development (developmental stages, mean offspring numbers, sex ratios, fecundity) and life span of Drosophila melanogaster have been investigated. Larvae of D. melanogaster were exposed to 0.1mg/l, 1mg/l and 10mg/l of BPA, 4-NP and 4-tert-OP. The results were compared with the control groups.In the experiments regarding developmental stages, Drosophila larvae were exposed to BPA, 4-NP and 4-tert-OP, then amount and duration of transition to pupae and pupae to adults were determined. Comparisons were made with the control groups. No differences were found in the percentage of pupation and maturation in all doses of these chemicals (p>0.05). It was found that the mean pupation and maturation durations were increased in all BPA exposed groups (p0.05).