İç Anadolu bölgesi Elateridae (Coleoptera) familyası üzerinde sistematik araştırmalar
Systematic researches on the family elateridae (Coleoptera) of Central Anatolian region
  1. Tez No: 270314
  2. Yazar: MAHMUT KABALAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN SERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 302
Özet
Bu çalışmada, İç Anadolu bölgesi Elateridae (Coleoptera) familyası u?zerindesistematik çalışmalar yapılmıştır. Bu amaçla 1995, 1999, 2001 ? 2009 tarihleriarasında Aksaray, Ankara, Çankırı, Eskişehir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale,Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas ve Yozgat illerinde arazi çalışmalarıyapılmıştır. Arazi çalışmaları ile toplanmış olan 2445 örneğin tu?r teşhisleri yapılmışve 7 altfamilya ve 25 cinsten toplam 72 tu?r tespit edilmiştir. Agriotes, Ampedusve Cardiophorus cinsleri için erkek u?reme organlarına göre tanı anahtarlarıhazırlanmıştır. Toplanma yerlerinin ayrıntıları, sinonimler, Tu?rkiye ve Du?nyayayılışları belirtilmiştir.Araştırma alanından tespit edilen tu?rler sistematik, faunistik, ekolojik vezoocoğrafik açıdan değerlendirilerek tartışılmıştır. Sistematik değerlendirmeler vetartışmalarda, tu?rlerin morfolojileri ayrıntılı biçimde incelenmiş, bu?tu?n tu?rlerin genelmorfolojik betimlemeleri ve çizimleri, erkek örnek bulunabilen 64 tu?ru?n erkeku?reme organı betimlemeleri ve çizimleri yapılmıştır. Bu?tu?n tu?rlerin fotoğraflarıçekilmiştir. Bu çalışmada dokuz tu?ru?n erkek u?reme organ morfolojileri bilimdu?nyası için ayrıntılı olarak ilk defa incelenmiştir. Tespit edilen cinslerin ayrımkarakterleri verilmiş; erkek u?reme organ morfolojileri tu?rler arasında ve daha u?stkategorik seviyelerde tartışılmıştır. Agriotes ve Ampedus cinslerinin tu?rlerininerkek u?reme organlarındaki tu?rler arası farklılıklar Eliptik Fourier analizi yöntemi iletespit edilmiştir. Altfamilya, cins ve tu?r tanı anahtarları du?zenlenmiştir.Faunistik, ekolojik ve zoocoğrafik değerlendirmeler ve tartışmalarda örnek sayıları,toplanma yu?kseklikleri, toplanma ayları, Tu?rkiye'nin diğer coğrafik bölgelerindekiyayılışları ve zoocoğrafik yayılışları çizelgelerde verilmiştir. Altfamilya ve cinslerintu?r sayıları grafiklerde gösterilmiştir. Araştırma alanının Elateridae faunası Tu?rkiyeElateridae faunası ile karşılaştırılmıştır. Tu?rlerin zoocoğrafik durumları vearaştırma alanı ile zoocoğrafik bölgeler arasındaki ilişkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, systematic researches were done on the family Elateridae(Coleoptera) of Central Anatolian Region. For this purpose, fieldworks were donein Aksaray, Ankara, Çankırı, Eskişehir, Karaman, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir,Konya, Nevşehir, Niğde, Sivas and Yozgat provinces in 1995, 1999 and between2001 ? 2009. During fieldworks, 2445 specimens belonging to the familyElateridae were collected. As a result of the identification procedure, 72 speciesbelonging to 7 subfamilies and 25 genera were identified. According to malegenital organs, diagnostic keys were prepared for the genera Agriotes, Ampedusand Cardiophorus. Details of collecting localities, synonyms, distributions inTurkey and World were stated.Detected species from research area were evaluated and discussed in terms ofsystematical, faunistical, ecological and zoogeographical view. In systematicevaluations and discussions, morphologies of species were examined in detail,general morphologies of all species were described and drawn, male genitalorgans of 64 species, which have male specimens, were described and drawn.Photographs of all species were taken. In this study, male genital organmorphologies of nine species were firstly drawn in detail for scientific world.Diagnostic characters of detected genera are given; morphologies of male genitalorgans were discussed in interspecies level and upper categorical levels.Interspecific differences of male genital organs of species of the genera Agriotesand Ampedus, which are systematically problematic, were detected by usingEliptical Fourier Analysis. Diagnostic keys of subfamilies, tribe, genera andspecies were prepared.In faunistical, ecological and zoogeographical evaluations and discussions,numbers of specimens, collecting altitudes, collecting months, distributions in othergeographical regions of Turkey and zoogeographical distributions are given in atable. Species numbers of subfamilies and genera are shown in graphs. Elateridaefauna of research area were compared with Elateridae fauna of Turkey.Zoogeographical status of determined species and relationships between researcharea and zoogeographical regions were discussed.