Zamantı Çayı'nda yaşayan Salmo platycephalus (Behnke, 1968)'un kas dokusu yağ asidi kompozisyonunun mevsimlere göre değişimi
The seasonal change of Salmo platycephalus (Behnke, 1968) tissue and fatty acid composition which lives in Zamanti stream
  1. Tez No: 270339
  2. Yazar: MUSTAFA KORKMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyomühendislik, Biochemistry, Biology, Bioengineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, Seyhan nehrinin üst kollarından olan Zamantı Çayı'ndaki doğal alabalık Salmo platycephalus'un dişi ve erkek bireylerinin kas dokusuna ait yağ asidi miktarındaki değişim GC/MS cihazı kullanılarak incelenmiştir.Dişi ve erkek bireylerde sırasıyla yüksek oranda palmitik asit (%22.18-22.56), oleik asit (%29.68-28.36), dokosaheksaenoik asit (DHA; %12.33-12.76), palmitoleik asit (%11.81-9.16) ve eikosapentaenoik asit (EPA; %9.12-7.7) elde edilmiştir. Dişi ve erkek bireylerdeki yağ asitlerinin mevsimsel değişimi istatistiksel olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
In this study, the seasonal changes of muscle tissue and fatty acids composition of Salmo platycephalus which lives in the Zamanti stream, a branch of Seyhan River, was examined. This changed were analysed by GC/MS.The most abundant fatty acids in male and females were palmitic acid (22.18-22.56%), oleic acid (29.68-28.36%), dokosahexaenoic acid (DHA; 12.33-12.76%), palmitoleic acid (11.81-9.16%) and eicosapentaenoic acid (EPA; 9.12-7.7%), respectively. The seasonal changes of fatty acids in male and female were evaluated as statistically.