Sakarya nehri Kirmir çayında yaşayan karagöz balığı [Vimba vimba tenella (Nordman, 1840)]'nın bazı biyolojik özelliklerinin incelenmesi
The Investigation of some biological features of [Vimba vimba tenella (Nordman, 1840)] living in the Kirmir stream of Sakarya
- Tez No: 125961
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
SAKARYA NEHRİ KİRMİR ÇAYI'NDA YAŞAYAN KARAGÖZ BALIĞI [Vimba vimba tenella (Nordman, 1840)] 'NIN BAZI BİYOLOJİK ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Yüksek Lisans Tezi Süeda TUTUCU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2002 ÖZET Bu çalışmada Sakarya Nehri Kirmir Çayı'nda yaşayan Karagöz balığı {Vimba vimba tenella (Nordman, 1840))'nın bazı biyolojik özellikleri incelenmiştir. Mayıs 2001 -Haziran 2002 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada 475 adet karagöz balığı'nın eşey oranları, yaş kompozisyonları, yaş-boy, yaş-ağırlık, boy-ağırlık ilişkileri, oransal boy ve oransal ağırlık ilişkileri ile büyüme denklemleri, kondüsyon faktörü, eşeysel olgunluğa erişme yaşları ve üreme zamanları saptanmıştır. Populasyon I-V yaş arasında dağılım göstermektedir. Populasyon geneli için boy-ağırlık ilişkisi denklemleri W=0,000299 x L(3,59) olarak hesaplanmıştır. Kondüsyon faktörü değeri 1,49 olarak tespit edilmiştir. Dişi ve erkek bireylerin III yaşında eşeysel olgunluğa eriştikleri tespit edilmiştir. Populasyonun üreme zamanı Mayıs-Temmuz ayları olarak saptanmıştır. Bilim Kodu : 401.05.03 Anahtar Kelimeler : Vimba vimba tenella, Büyüme, Yaş, Boy, Ağırlık, Üreme, Sakarya Nehri Kirmir Çayı Sayfa Adedi : 53 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Mustafa Kuru
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF SOME BIOLOGICAL FEATURES OF [Vimba vimba tenella (Nordman, 1840)] LIVING IN THE KİRMİR STREAM OF SAKARYA RIVER M.Sc. Thesis Süeda TUTUCU GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2002 ABSTRACT In this study some biological features of Vimba vimba tenella (Nordman, 1840) living in the Kirmir Stream of Sakarya River were investigated. This study was carried upon 475 Vimba vimba tenella specimens caught between May 2001 -June 2002 and their sex ratio, age composition, age-length, age-weight and length-weight relations, relative length and weight increase, the age of sexual maturity, and their breeding periods were examined. The population shows on age distribution of I-V years of age. The length-weight relation for the general population was found to be W=0,000299 x L(3 59). The condition factor was determined as 1.49. The female and male individuals are determined to rearch sexual maturity at the age of III. The reproduction time of the population was observed to be May-July. Science Code : 401.05.03 Key Words : Vimba vimba tenella, Growth, Age, Length, Weight, Reproduction, Kirmir Stream of Sakarya River Page Number : 53 Adviser : Prof. Dr. Mustafa Kuru