Lorakarbef'in geçiş metal komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu ve elektroanalitik yönlerinin incelenmesi
The synthesis and characterization of the transition metal complexes of loracarbef and investigation of their electroanalytic properties
- Tez No: 270338
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL GÖLCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde, sefolosporin grubu antibiyotiklerinden Lorakarbef'in geçiş metal kompleksleri (Cu(II), Co(II), Fe(III), Ru(III)) sentezlenmiştir.Sentezlenen komplekslerin yapıları hem analitik hem de spektrofotometrik yöntemler kullanılarak aydınlatılmıştır. Komplekslerin magnetik özellikleri, manyetik süsseptibilite tekniği ile belirlenmiştir. Analitik ve spektrofotometrik olarak yapıları aydınlatılan komplekslerin biyolojik aktiviteleri incelenerek, başlangıç etken maddesinin aktivitesi ile kıyaslanmıştır. Komplekslerin elektrokimyasal davranışları hem yükseltgenme hem de indirgenme yönünde dönüşümlü voltametri tekniği kullanılarak incelenmiştir. Ayrıca sentezlenen komplekslerin fotoluminesans özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, The transition metal (Cu(II), Co(II), Fe(III) and Ru(III) ) complexes of antibiotic loracarbef were synthesized. The structures of the sythesized complexes have been elucidated with analytical and spectrophotometric methods. The magnetic properties of the complexes have been studied by the use of the magnetic susceptibility method. The biological activities of the complexes have been examined and compared with the activity of the initial active ingredient. The anodic and cathodic behaviors of the complexes have been examined electrochemical technique of voltammetry. In addition the photoluminescence feature of the sythesized complexes have been examined.