İnşaat kalıp malzemelerinin fiziksel ve mekaniksel özelliklerinin araştırılması
Patterns of physical and mechanical properties of consruction meterials to investigate
- Tez No: 270366
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET APAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, İnşaat Mühendisliği, Technical Education, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Gelişen teknoloji ile birlikte insan ihtiyaçları değişmiş ve yeni yapı türleri ortaya çıkmıştır. Hızlı nüfus artışı ile birlikte, konut açığını ortadan kaldırmak ve yeni yapı türlerini inşa edebilmek için klasik yapım sistemleri yetersiz kaldığından, bu eksiklikleri gidermek amacıyla yeni yapım sistemlerinin üretilmesi ve uygulanması önem kazanmıştır.Betonarmenin, yapıların taşıyıcı sistemlerinde kullanılmaya başlanması ve büyük çaplı inşaatların ortaya çıkmasıyla zaman, maliyet ve kalite olarak daha iyi inşaatların inşası için kalıp sistemlerinin geliştirilerek uygulanması sonucu? Modern Kalıp Sistemleri ? ortaya çıkmıştır.Modern kalıp sistemleri ilk yatırım maliyetleri daha yüksek olmasına rağmen kullanım sayıları geleneksel yöntemlerden 40?50 kat daha fazla kullanılabilirler. Şantiyede kesme biçme gibi ekstra işlemler çıkartmamak için çeşitli kalıp sistemleri geliştirilmiştir. Bu sistemler en az kalıp maliyetiyle, en fazla kullanım yerini ve sayısını hedeflemektir.Bu çalışmada; Polymer inşaat kalıp sistemlerinin (pladeck), ahşap ve plywood kalıp sistemlerinin mekanik ve fiziksel özelliklerinin belirlenip pladeck kalıp malzemesiyle karşılaştırılması, avantaj ve dezavantajlarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Deneysel çalışmalarda bu kalıp malzemelerinin çekme dayanımı, eğilme dayanımı, su emme ve kapilerite gibi bazı mekanik ve fiziksel özellikleri tespit edilmiş ve çeşitli grafiklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Together with devoloping technology, human needs have changed and new building kinds have appeared. By means of the rapid population increase, because of the fact that the classic construction systems were insufficient to abolish the house need and to be able to build new building kinds, with the aim of removing these deficiencies, the production and the application of the new construction systems have became important.Due to the fact that reinforced concrete began to be used in the carrier systems of the buildings and the constructions on a large scale came out, as a result of the application of the mould systems being developed day by day, modern would systems have been revealed for construction of better buildings in the aspect of time, cast and quality.Althought the first investment casts of teh modern mould systems are higher, they can be used more 40-50 fold than the traditional methads. Various kinds of mould systems have been developed in order not to brind out extra procedures such as cutting, sawing in the building ? site. These systems have aimed fort he largest usage place and the number together with the least mould cost.In this study; the determination of the mechanich and the physical characteristics belonging to ploymer construction moul systems (pladeck), wood and plywood mould systems, the comparision with the pladeck mould material, the determination of their advantages and disadvantages have been aimed. In experimental studies, same mechanic and physical characteristics of these mould meterials such as pılling resistance, bending resistance, water suction and kapilerite have been determinied and explained by means of various graphics.Key Words : Pladeck, Plywood, Puling Resistance, Bending Resistance, Water Suction, Kapilerite