Polimer beton üretiminde cam tozu kullanılabilirliğinin araştırılması
Usability of glass powder in polymer concrete
  1. Tez No: 270365
  2. Yazar: ABDULLAH PİŞKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SARIBIYIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, İnşaat Mühendisliği, Polymer Science and Technology, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yapılarda kullanılan malzemeler, sağlamlık ve mukavemetlik gibi iki temel özelliğe sahip olmalıdır. Bu yüzden yapıda yüksek mukavemetli malzemeler tercih edilmelidir. İki veya daha fazla malzemenin, üstün özelliklerini tek bir malzemede toplamak ya da yeni bir özellik ortaya çıkarmak amacıyla, makro düzeyde birleştirilmeleri ile oluşturulan malzemeler, kompozit malzeme olarak adlandırılır. Polimer beton, sürekli polimer matrisi içinde, reçine ve sertleştiriciden oluşan, kimyasal reaksiyon ile sertleşen dolgu malzemesi olarakta kuvars kumu ile desteklenen bir kompozit malzemedir. Bu çalışmada polimer betonu üretiminde dolgu malzemesi olarak kullanılan kuvars agregası tozunun yerine %10- %20- %30- %40- %47 oranlarında cam tozu ikamesi yapılmış, üretilen betonun işlenebilirliği, basınç ve eğilme dayanımlarındaki değişimler araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The materials that are used in construction have two basic characteristic which are stability and strength. That?s why high strength materials must be used in constructions.To collect the excellent characteristics of two or more materials in one material or to discover a new characteristic, the materials which are composed in macro level combination designated as composite materials.The polimer concrete is a composite material which consists of resin and hardener in continuous polimer matrix and composes hardening filling materials with quartz sand in a chemical reaction. In this study for producing polimer concrete %10, %20, %30, %40, %47 percentage of glass powder was used instead of quartz aggregate powder and the exchange of concrete workability, compressive strength and bending strength results were compared.