Synthesis and microcontact molding of functionalizable hydrogels
Fonksiyonel hidrojellerin sentez ve microkontak kalıplanması
  1. Tez No: 270399
  2. Yazar: SERAP YAPAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RANA SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hidrojeller çok sayıda hidrofilik gruba sahip ve bu yüzden yüksek sevide su tutma özelliği olan çarpraz bağlanmış polimerlerdir. Bu maddeler kontrol edilebilir kimyasal ve fiziksel özellikleri sayesinde, biomedikal uygulamalar ve malzeme bilimini de içeren geniş bir uygulama alanına sahiplerdir.Dendron-polimer-dendron konjuge sistemleri, hidrojel yapımında kullanılan yeni plimer yapılarıdır. Çok dallı dendron-polimer-dendron kopolimerleri, istenilen moleküller ve biomoleküllerle ileri işlevselleştirilebilen hidrojellerin yapımında kullanılabilirler. Bu projede, dendron-polimer-dendron kopolimerlerinden sentezlenen aktif hidrojellerin karakterizasyonu ve ileri işlevselleştirilmesi anlatılmaktadır. Oluşan hidrojeller, kullanılan poliester dendron sayesinde çok dallı ve bioçözünürlüğü olan ve yapısındaki yüksek moleküler ağırlıktaki PEG sayesinde yüksek derecede su çekme özelliğine sahiptirler. Hidrojel ön maddesi üzerindeki alken ve alkin gruplarına sahip olduğundan foto polimerleşme ile çapraz bağlanıp ?klik? kimyası ile ileri işlevselleştirilebilirler. Bununla beraber, mikro kalıplama yöntemleri yüzey üzerine farklı şekillerde kalıplanmış hidrojeller elde edilebilir. Hidrojellerin başarılı kovalent modifikasyonlarla kontrollü işlevselleştirilmeleri, floresan boya ve enzim bağlanmasıyla gösterildi.
Özet (Çeviri)
Hydrogels are crosslinked polymers that have large number of hydrophilic groupsand capacity to hold water in their three dimensional network structure. Thesematerials have a wide range of application in biomedical and materials sciencedue to their controllable chemical and physical properties.Dendron-polymer-dendron conjugate systems are novel polymeric materials tofabricate hydrogels. Multivalent dendron-polymer-dendron copolymers can be usedto synthesize hydrogels that can be further functionalized with molecules andbiomolecules of interest. In this project, synthesis of functionalizablehydrogels, characterizations, and post functionalization of hydrogels fromdendron-polymer-dendron conjugates are reported. The resulting hydrogels arebiodegradable and multivalent due to utilization of polyester dendrons, possesshigh swelling capacity due to presence of high molecular weight poly ethyleneglycol. Since the hydrogel precursors have alkene and alkyne groups on theirsurfaces, crosslinking via photopolymerization and post functionalization byclick chemistry is possible. Additionally, by micromolding methods, differentsurface patterns of functionalizable hydrogels can be realized. Successfulcovalent modification of these hydrogels via control of degree offunctionalization was demonstrated by immobilization of fluorescent dyes andenzymes.