Synthesis of angiogenesis inhibitors and their conjugation to macromolecules
Anjiyojenez inhibitörlerinin sentezi ve makromoleküllerle birleştirilmesi
  1. Tez No: 270400
  2. Yazar: GAMZE TANRIVER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RANA SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Anjiyojenez önceden varolan damarlardan yeni kan damarları oluşumu için kullanılan bir terimdir. Normalde, anjiyojenez prosesi yaraların iyileşmesi için gereklidir fakat kontrolüz anjiyojenez tümör büyümesi ve yayılmasında büyük önem taşır. Anti-anjiyojenez ajanlar yaygın olarak kanser için birleştirilmiş terapide kullanılır. Yeni oluşan ve organize olmayan tümör etrafındaki kan damarları toksisitenin azaltılması için ilgi çekici bir araçtır. Daha çok anti-kanser ajanı olan hücre çemberi inhibitörleri hızlı üreyen hücreleri hedefler; tumor hücreleri ve diğerleri; sırasıyla genellikle hemoglobin eksikliği ve netrofeniyle sonuçlanan eritrosit ve lekosit. Toksik etkilerin tolere edilebildiği yerde dozun azaltılması gerektiği için anti-kanser ajanların mekanizmaları onları daha az etkili kılar. Son yıllarda markete giren anjiyojenez inhbitörleri azaltılmış yan etkilerin yanı sıra tümör boyutlarının küçültülmesi ile klinikteki başarısını kanıtladı.Polimer konjugasyonları (makromoleküllerin küçük moleküllerle kovalent kombinasyonları) ilaç teslimi için ilgi çekici bir araçtır. Küçük moleküllerin polimer konjugasyonu daha yavaş temizlendiği için suda çözünürlük, azaltılmış toksisite ve uzatılmiş yarı ömrü sağlar. Ayrıca, büyük boyutta molekül olduğundan dolayı tümördeki birikmesi kanser kemoterapi için polimer tedavi edicilerin kullanımı açısından önemli bir itici güçtür. Bu tez anti-anjiyojenez ajanın modifikasyonu ve biyobozunur ve biyouyumlu polimer ile konjugasyonunu içerir.
Özet (Çeviri)
Angiogenesis is a term used for formation of new blood vessels from pre-existing vessels. Normally, angiogenesis process is essential for wound healing yet, unregulated angiogenesis plays a pivotal role on tumor growth and metastasis. Anti-angiogenesis agents are widely used in combination therapy for cancer. Selectivity toward newly formed and disorganized blood vessels around the tumor is an attractive tool for reduced toxicity. Cell cycle inhibitors, the more commonly used anticancer agents, target fast reproducing cells: tumor cells and others such as erythrocytes and leukocytes, frequently causing hemoglobin deficiency and neutropenia, respectively. This on mechanism action of the anti-cancer agents render them less effective since the dose has to be reduced where the toxic side effects are tolerable. Many angiogenesis inhibitors entering the market in recent years, have proven successful in the clinic, with reduced side effects as well as shrunk tumor size.Polymer conjugates ? covalent combination of a macromolecule with a small molecule ? have been attractive tools for drug delivery. Conjugation of the small molecule to a polymer provides water solubility, reduced toxicity and prolonged half life owing to the slower clearance. Furthermore accumulation in the tumor due to the large size of the molecule is an important driving force for utilization of polymer therapeutics for cancer chemotherapy. This thesis will focus on modification of an anti-angiogenesis agent and conjugation to a biocompatible and biodegradable polymer.